Search
Close this search box.

Stavbaři v Krnově nacházejí i nevybuchlou munici

Při stavbě obchvatu dochází k nálezům granátů, nábojů i min. Jen za březen bylo pyrotechnikům k likvidací předáno pět kusů staré vojenské munice, a to i nevybuchlé, která je pro laiky, jež by s ní chtěli manipulovat, vysoce nebezpečná.

Přímo v trase obchvatu byl nalezen hlavový zapalovač pocházející z vybuchlého dělostřeleckého granátu, který nebyl nebezpečný a skončil v kovovém odpadu, a dělostřelecký protipancéřový granát sovětské výroby ráže 122 mm z období 2. světové války. V tomto případě šlo o vystřelenou nevybuchlou munici, která obsahuje trhavinu a ostrý iniciační prvek – dnový zapalovač. Munice proto byla předána pyrotechnikům Policie ČR k likvidaci.

K dalšímu nálezu došlo při provádění skrývky pro deponii materiálu. V Krásných Loučkách pracovníci našli dělostřelecký náboj ráže 100 mm a dvě protitankové miny, které používala vojska sovětské armády přítomná na území České republiky v období let 1968-1991.

„V lokalitách, kde působila vojska sovětské armády, se tato munice běžně nachází a z vlastní zkušenosti, kdy jsem dvacet let působil jako pyrotechnik u Policie ČR, mohu potvrdit, že v okolí Krnova, především lokality Ježník – Chomýž – Krásné Loučky, bylo po odchodu sovětských vojsk mnoho nálezů munice, přičemž v jednom případě se jednalo dokonce o stovky kusů protitankových min. Munice byla naházená do vodních nádrží, uložena do okopů a výmolů a poté zasypána,“ uvádí Ivo Peterek ze společnosti PYROTECHNICKÁ SLUŽBA, s.r.o., a upozorňuje, že především v této lokalitě může docházet k nálezům munice nejen pod povrchem, ale i na povrchu.

V případě, že naleznete jakoukoli munici, dodržujte zásadně pravidlo zákazu manipulace s takovými předměty a okamžitě volejte linku 158. Policisté místo nálezu zabezpečí a pyrotechnik předmět převezme a odborně zajistí.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient