Slavnostní předání cen Vladimíra Boučka bude v červnu

Zastupitelstvo města udělilo dne 16. dubna 2018 Cenu Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby paní Haně Šubrtové z Břestku za práci s hlínou – tupeská keramika – fajáns a paní Anně Heliové ze Salaše za práci s textiliemi – bílá dírková výšivka.

Slavnostní předání Cen Vladimíra Boučka v roce 2018 je naplánováno na 14. června.
Cena Vladimíra Boučka může být udělena osobám, které udržují a zachovávají při své činnosti znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních lidových řemesel, a které výsledky své činnosti prezentují na veřejnosti při konání jarmarků tradiční rukodělné výroby v Uherském Hradišti, při akcích pořádaných Slováckým muzeem a při jiných podobně zaměřených akcích. Cena je udělována od roku 2005. Dále je udělováno čestné uznání osobnosti, která není přímým nositelem řemesla, ale na zachování a rozvoji umělecké výroby se podílí či v minulosti podílela. Toto čestné uznání je udělováno od roku 2009.

Cena Vladimíra Boučka nese ve svém názvu jméno člověka, který se stal jedním ze zakladatelů projektu Ústředí lidové a umělecké výroby uzákoněného v roce 1945. Ing. Vladimír Bouček (1901 – 1985) formuloval novodobé formy péče o tradiční lidovou kulturu a sám se stal vedoucím jedné z prvních dílen. Byl významnou a lidsky důstojnou osobností města.

Návrhy na udělení ceny a čestného uznání navrhuje Komise pro výběr oceněných Cenou Vladimíra Boučka pro zachování a rozvoj lidové umělecké výroby, která je jmenována radou města.

Nositelé ocenění:

2017 Marie Hrobařová, Irena Burdová
2016 Marie Bilíková, Tomáš Mareček
2015 Taťána Malinová a manželé Crlovi
2014 Zdeňka Rajsiglová a manželé Hejdovi
2013 Rozálie Blažková, Marie Skrežinová
2012 Marta Šuranská, Božena Habartová
2011 Zuzana Hartlová
2010 Marie Vlčková, Emil Kobza
2009 Anna Pohunková, Igor Chrástek
2008 Antonín Hájek
2007 Hana Špalková
2006 Františka Snopková
2005 František Mikulec

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.