Search
Close this search box.

Slavnostní předání cen Vladimíra Boučka bude v červnu

Zastupitelstvo města udělilo dne 16. dubna 2018 Cenu Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby paní Haně Šubrtové z Břestku za práci s hlínou – tupeská keramika – fajáns a paní Anně Heliové ze Salaše za práci s textiliemi – bílá dírková výšivka.

Slavnostní předání Cen Vladimíra Boučka v roce 2018 je naplánováno na 14. června.
Cena Vladimíra Boučka může být udělena osobám, které udržují a zachovávají při své činnosti znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních lidových řemesel, a které výsledky své činnosti prezentují na veřejnosti při konání jarmarků tradiční rukodělné výroby v Uherském Hradišti, při akcích pořádaných Slováckým muzeem a při jiných podobně zaměřených akcích. Cena je udělována od roku 2005. Dále je udělováno čestné uznání osobnosti, která není přímým nositelem řemesla, ale na zachování a rozvoji umělecké výroby se podílí či v minulosti podílela. Toto čestné uznání je udělováno od roku 2009.

Cena Vladimíra Boučka nese ve svém názvu jméno člověka, který se stal jedním ze zakladatelů projektu Ústředí lidové a umělecké výroby uzákoněného v roce 1945. Ing. Vladimír Bouček (1901 – 1985) formuloval novodobé formy péče o tradiční lidovou kulturu a sám se stal vedoucím jedné z prvních dílen. Byl významnou a lidsky důstojnou osobností města.

Návrhy na udělení ceny a čestného uznání navrhuje Komise pro výběr oceněných Cenou Vladimíra Boučka pro zachování a rozvoj lidové umělecké výroby, která je jmenována radou města.

Nositelé ocenění:

2017 Marie Hrobařová, Irena Burdová
2016 Marie Bilíková, Tomáš Mareček
2015 Taťána Malinová a manželé Crlovi
2014 Zdeňka Rajsiglová a manželé Hejdovi
2013 Rozálie Blažková, Marie Skrežinová
2012 Marta Šuranská, Božena Habartová
2011 Zuzana Hartlová
2010 Marie Vlčková, Emil Kobza
2009 Anna Pohunková, Igor Chrástek
2008 Antonín Hájek
2007 Hana Špalková
2006 Františka Snopková
2005 František Mikulec

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient