Search
Close this search box.

Pojištění odpovědnosti za škodu: Nenápadné, ale velmi užitečné!

Některé produkty z nabídky pojišťoven působí poněkud nevýrazným dojmem, ale když jde takříkajíc do tuhého, o to větší z nich máme užitek. Typickým příkladem je pojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě.

Některé produkty z nabídky pojišťoven působí poněkud nevýrazným dojmem, ale když jde takříkajíc do tuhého, o to větší z nich máme užitek. Typickým příkladem je pojištění odpovědnosti za škodu v běžném občanském životě a jeho sourozenec, který nás chrání před následky škod způsobených v zaměstnání. Proč byste o pojištění tohoto druhu neměli jen uvažovat a raději si ho rovnou sjednat?

Když něco není povinné, musí nás druhá strana přesvědčit dobrými argumenty. V případě pojištění odpovědnosti za škodu však panuje tak trochu nezvyklá situace. Nepatři totiž mezi produkty, které by pojišťovny intenzivně propagovaly. Důvodem je fakt, že cena pojistného není závratně vysoká – a poměr rizik je vůči počtu pojištěných naopak poměrně velký. A protože klienti o produkt nejeví valný zájem (tak jako např. o pojištění majetku), pojišťovny se propagace příliš nehrnou. Je to tak trochu bludný kruh, ale ani to produktu nijak neubírá na důležitosti.

Proč si pojištění odpovědnosti sjednat?

Správná odpověď by mohla znít takto – protože nejsme odpovědní pouze sami za sebe, ale také za škodu, kterou svým jednáním způsobíme ostatním. A zatímco výše škody na našem vlastním majetku je omezena jeho hodnotou, škoda na majetku dalších lidí omezena není. Když např. způsobíte požár, popelem může lehnout třeba celá ulice.

V praxi samozřejmě nejde jen o požár. Situací, které mohou vést ke škodě na majetku či zdraví dalších osob, může nastat velmi mnoho. Své o tom vědí pejskaři, jejichž mazlíčci způsobili dopravní nehodu. Anebo cyklisté, kteří neubrzdili svá kola a zranili chodce.

Co se týče další varianty „pojistky na blbost“, tedy pojištění odpovědnosti zaměstnance, i ta se vyplatí prakticky každému, a to bez ohledu na typ povolání. Škody na majetku zaměstnavatele se může dopustit administrativní pracovník, dělník i manažer. Výše náhrady škody bývá limitována 4,5násobkem hrubé měsíční mzdy – v některých případech je ale neomezená (např. při uzavření dohody o hmotné odpovědnosti).

Jak v zaměstnání, tak v běžném občanském životě však platí, že pokud dotyčný způsobí škodu úmyslně, v opilosti nebo pod vlivem návykových látek, pojišťovna se od plnění distancuje.

Foto: Ergo

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient