Česká ostuda: Zeman zpochybňuje legitimitu NATO, všímá si světový tisk

Agentura Reuters, její zpravodajství přebírá většina velkých světových médií upozorňuje na nedávná vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana. Citují rozhovor pro dezinformační web, jenž pročínský a proruský prezident dal, ve kterém zpochybňuje legitimitu NATO.

Agentura Reuters, její zpravodajství přebírá většina velkých světových médií upozorňuje na nedávná vyjádření českého prezidenta Miloše Zemana. Citují rozhovor pro dezinformační web, jenž pročínský a proruský prezident dal, ve kterém zpochybňuje legitimitu NATO.

Český prezident Miloš Zeman prohlásil, že NATO v Afghánistánu selhalo a jeho legitimita je zpochybněna, a vyzval svou zemi, aby se zaměřila na národní obranu a neplýtvala penězi na alianci.

Česká republika se zavázala zvýšit své výdaje na obranu na 2 % hrubého domácího produktu, což je cílová úroveň NATO, do roku 2024, ale vláda v červnu uvedla, že tento termín nebude dodržen kvůli hospodářské krizi po pandemii koronaviru.

Zeman, známý svým proruským a pročínským postojem, řekl, že hlavní úlohou NATO je bojovat proti globálnímu terorismu, ale aliance v tomto úkolu nyní selhává.

„Nedůvěra k NATO ze strany řady členských zemí po této zkušenosti vzroste, protože si řeknou – když jste selhali v Afghánistánu, kde je záruka, že neselžete v jiné kritické situaci?“ Zeman to řekl v rozhovoru, který v úterý zveřejnil web www.parlamentnilisty.cz, jenž prezident pro zveřejňování svých názorů preferuje.

„Nyní, když investice do NATO jsou tak trochu plýtváním penězi, by se naše výdaje na obranu měly zaměřit na národní obranu, na národní (vojenské) zakázky,“ řekl Zeman.

NATO v úterý prohlásilo, že Tálibán nesmí dopustit, aby se Afghánistán stal opět živnou půdou pro terorismus, a varovalo, že aliance si zachovává vojenskou sílu, aby mohla na dálku zasáhnout jakoukoli teroristickou skupinu. číst více

Podle české ústavy je vrchním velitelem ozbrojených sil prezident, ale obrannou politiku určuje vláda. A naštěstí se blíží volby.

Reprofoto: CNN Prima

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.