Search
Close this search box.

Rakovina dělohy ohrožuje i ženy před menopauzou, především pak ty obézní

Nárůst výskytu rakoviny dělohy u mladých dospělých žen kráčí ruku v ruce s nárůstem obezity. Vědci vysledovali přímou souvislosti mezi karcinomem endometria a obezitou u žen po menopauze, ale vztah mezi obezitou a rakovinou endometria u mladších žen nebyl doposud zcela potvrzený.

Nárůst výskytu rakoviny dělohy u mladých dospělých žen kráčí ruku v ruce s nárůstem obezity. Vědci vysledovali přímou souvislosti mezi karcinomem endometria a obezitou u žen po menopauze, ale vztah mezi obezitou a rakovinou endometria u mladších žen nebyl doposud zcela potvrzený. Američtí lékaři při zkoumání tohoto vztahu analyzovali údaje o dospělých ženách ve věku 20 až 39 let z 2001 až 2017. Vědci rovněž analyzovali údaje o dospělých ženách ve věku 18 až 34 let ze dvou národních průzkumů zdraví a výživy (1988-1994 a 1999-2014).

Podobné poznatky mají i čeští lékaři. „Podíváme-li se na rizikové faktory, zcela jednoznačně dominuje obezita, riziko se však mírně zvyšuje i při nadváze. Je známo, že periferní tuková tkáň (podkožní tuk), produkuje hormony zvané estrogeny, které mohou podporovat růst buněk nádoru endometria. Naše hlavní doporučení pro prevenci je pokusit se zhubnout, udržovat zdravý životní styl s přiměřenou pohybovou aktivitou, při stravování se zaměřit na dostatečný přísun zeleniny a ovoce, které jsou bohaté na vlákninu, vitaminy a minerály, a naopak omezit potraviny s vysokým podílem tuků,“ říká MUDr. Filip Frühauf, Ph.D., lékař Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Zhoubné onemocnění dělohy je čtvrtým nejčastějším zhoubným nádorem u žen žijících v Evropě. V České republice onemocní rakovinou dělohy zhruba 2 000 žen každý rok, čímž se řadíme mezi země s nejvyšším výskytem.

Asi deset procent případů rakoviny dělohy se přitom navenek neprojevuje prakticky žádným způsobem. O to je tato choroba nebezpečnější. “ Takový karcinom endometria je možné zachytit pomocí transvaginální ultrasonografie, se kterou je většina žen dobře seznámena, protože toto vyšetření pravidelně absolvují u svých gynekologů,“ vysvětluje doktor Frühauf. Přibližně v 90 % případů se karcinom endometria projeví abnormálním děložním krvácením nebo špiněním či krvavým výtokem, a to už v časných stádiích, kdy je omezen jen na dělohu. „Doporučujeme proto, aby ženy vyhledaly gynekologa co nejdříve po nástupu takových příznaků,“ dodává onkogynekolog.

Mezi lidmi je přitom rozšířený názor, že karcinom dělohy se vyskytuje jen u žen po menopauze. Pravdou je, typicky jde o onemocnění žen po menopauze, tedy po 50. roce života. Ve skutečnosti cca každý 6 zachycená případ je u žen mladších, ještě v období před menopauzou.

Novinkou, která se postupně zavádí do léčby karcinomu endometria, je cílená „biologická“ léčba. Ta však není považována za standard a není tedy hrazena zdravotními pojišťovnami. Velké naděje jsou vkládány do terapie tzv. imunomodulátory (imunoterapie), která je testována v několika klinických studiích a zdá se, že může mít imunoterapie v případě karcinomu endometria velmi dobrý efekt.

Karcinom endometria je zhoubné nádorové onemocnění ženské dělohy, patří tedy mezi onkogynekologická onemocnění. Na jejich prevenci se zaměřuje kampaň #NebojteSeZeptat. Povědomí o prevenci můžete podpořit účastí na fialové cyklojízdě World GO Day, která proběhne 20. září 2021 v Praze. „K fialové cyklojízdě se s radostí připojím už potřetí. Mé příjmení je hezká shoda náhod – ale především chci podpořit informovanost českých žen o prevenci onemocnění, kterým jsem sama prošla,“ říká Monika Fialová. Před několika lety totiž prodělala nádorové onemocnění dělohy a prošla tak náročným obdobím, v jakém každý nemocný potřebuje maximum jasných informací. Dnes je Monika zdravá a vede život plný aktivního pohybu. Pro podporu žen s onkogynekologickým onemocněním vznikla Pacientská organizace VERONICA. Na stránkách www.pacientska-organizace.cz najdete příběhy žen bojujících s nemocí a získáte objektivní informace o prevenci a léčbě od předních lékařů.

Foto: Pixabay

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient