Novostavba na prodej – tušíte, v jaké fázi projektu je pořízení bytu nejlepší nebo proč se vyplatí dát přednost nové nemovitosti před starší?

Novostavba na prodej je nepochybně součástí nabídky každého solidního realitního portálu. Pokud snad právě hledáte nový byt, případně rodinný dům, museli jste si toho všimnout. Pravděpodobně jste také zaregistrovali, že je v poslední době ve většině regionů takových nemovitostí citelný nedostatek, což není pro vážné zájemce o koupi nijak příjemná zpráva. Další problém mohou představovat rostoucí ceny, které se stále nedaří zkrotit. Navzdory těmto komplikacím je však pořízení novostavby rozumné a nelze ho než schválit. Jde totiž o investici, která se v drtivé většině případů vyplatí! Proč jsme o tom přesvědčeni? To vám hned rádi vysvětlíme!

Novostaveb na prodej přibývá zejména v Praze

Také se vám zdá, že sehnat bydlení za přijatelnou cenu není vůbec snadná záležitost? Rozhodně se nemýlíte. Byty v České republice zdražily za posledních zhruba dvacet let více než čtyřnásobně. A ačkoliv se za tu dobu o poznání zvedly také platy, nemovitosti jsou pro většinu lidí hůře dostupné. Nových rezidenčních projektů sice přibývá, ale bohužel tempem, které k uspokojení poptávky zdaleka nestačí. Rozdíly jsou také v tom, kde se staví. Zatímco řada regionů zaostává, naše metropole je místem, kde lze na zajímavou novostavbu narazit téměř kdykoliv a kdekoliv. Aby ne! Při aktuálních cenách, které se právě u nových bytů v Praze vyšplhaly až k závratné cifře 113 tisíc Kč/m2, se realizace rezidenčních projektů developerům vyplatí. Rádi by stavěli i více, což by situaci jejich klientů jakožto kupujících mohlo značně vylepšit. Měli by větší výběr a možná by ani nebyli nuceni sahat do peněženky tak hluboko. Existuje však několik důvodů, které v tom developerským společnostem brání. O jakých důvodech je řeč?

4 důvody, které brání rozsáhlejší a levnější výstavbě

Důvodů, kvůli nimž je výběr nových rezidenčních projektů poměrně omezený, je možná více, než vám nyní nabídneme. Těžko říct. My se soustředíme alespoň na ty, které jsou zjevné, a to i proto, že je jejich vliv na stoupající ceny novostaveb skutečně markantní. Proč se buduje méně, než je žádoucí? A proč na vlastní nemovitost mnohdy nedosáhne už ani tzv. střední třída? Zejména proto, že:

  1. Máme téměř nefunkční stavební zákon – jehož uplatňování v praxi má za následek, že vyřízení veškerých povolení, která jsou pro realizaci každého projektu nezbytná, trvá v průměru více než osm let!
  2. Řídíme se většinou zastaralými územními plány – ty znemožňují rozsáhlejší výstavbu i tam, kde by nebyla v přímé kolizi například s ochranou životního prostředí, případně se zájmy stávajících obyvatel dané lokality.
  3. Stoupají ceny pozemků, stavebních prací i materiálů – realizace každého projektu se tak průběžně citelně prodražuje.
  4. Nedaří se snížit vysokou DPH – ta je zahrnuta v prodejní ceně každého nového bytu a pohybuje se mezi 15 a 21 % v závislosti na tom, o jakou výměru se u dané nemovitosti jedná.

Krok správným směrem

Chystáte se koupit nemovitost? I přesto, že jsou domy a byty v tuzemsku nebývale drahé, nelze vám to než schválit. A to hlavně tehdy, jestliže se rozhodnete pro pořízení novostavby. Je to zcela jednoznačně krok tím správným směrem. Koupě jakékoliv nemovitosti v solidním stavu je z hlediska předpokládaného cenového vývoje stále považována za bezpečnou investici. Nenajdete totiž mnoho odborníků, kteří by nevěřili v další zdražování. Alespoň v dlouhodobější perspektivě si byt či dům zejména v žádané lokalitě svou vysokou cenou přinejmenším podrží. Pravděpodobnější však je, že budou rezidenční nemovitosti stále dražší a dražší. A proč sáhnout raději po novostavbě?

Méně starostí, méně výdajů za energie

Hodláte si pořídit byt? Dobré rozhodnutí! Raději byste novostavbu? Ještě lépe! I když je cena nového bytu v porovnání se starší zástavbou o něco vyšší, většinou se taková investice vyplácí. Od loňska jsou všechny rezidenční projekty povinně realizovány v pasivním energetickém standardu. Částky, které díky tomu v průběhu let ušetříte na platbách za energie, budou s největší pravděpodobností značné. Plánovaný a vlastně už probíhající přechod na tzv. zelené zdroje provázený stále dražšími emisními povolenkami totiž energie zásadním způsobem zdraží. Nehledě na to je život v úplně novém domě pohodlnější. Proč? Protože novostavba dlouhé roky nevyžaduje žádné zásadnější rekonstrukce a úpravy a také běžná údržba je nesrovnatelně snazší. Rovněž tento fakt do značné míry ospravedlňuje o něco vyšší prodejní cenu.

Ptáte se, kdy kupovat?

Nyní se nebavíme o tom, jestli si nový byt pořídíte okamžitě nebo třeba až příští jaro. I když čím dříve, tím lépe! Jde spíše o to, zda nemovitost koupíte hotovou, rozestavěnou nebo jestli za ni zaplatíte už v okamžiku, kdy je teprve ve fázi projektu. Každá z variant může mít své výhody.

  • Jestliže si byt pořídíte v předprodeji, tedy ve chvíli, kdy se se stavbou více méně ještě ani nezačalo, budete mít většinou širší výběr. Chcete balkon? Rádi byste lepší výhled? Bez problému! Ale když přijdete později, možná vám už developer nebude schopen vyhovět, protože velká část projektu bude rozebrána. Za výhodu je možné považovat i to, že lze snadno uskutečnit případné změny nejrůznějších detailů, někdy dokonce i základní dispozice bytu. Také kupní cena je někdy o trochu příznivější.
  • Hlavní výhodou toho, že si koupíte bytovou jednotku v rozestavěném projektu, je stále poměrně snadná realizace různých „klientských“ změn. Cena bude zřejmě standardní, možnost výběru menší.
  • Jdete do hotového? Pak určitě oceníte, že můžete na vlastní oči vidět to, co kupujete! Na velký výběr však vzhledem k vysoké poptávce raději zapomeňte! Pokud jde o různé změny a úpravy bytu, pro ně už mnoho prostoru nebývá.

Raději neváhejte!

Ať už upřednostníte koupi nového bytu v jakékoli fázi projektu, mělo by jít s ohledem na stále stoupající ceny o rozumnou investici. Vyberte si dobrou lokalitu Prahy, Brna či Hradce Králové, ale klidně i jiného města, které má rovněž stále ještě slibný potenciál dalšího cenového růstu nemovitostí. Na některém z realitních webů se dobře rozhlédněte, co se kde nabízí, a až se rozhodnete, nezapomeňte si trochu prověřit developera, který za zvoleným projektem stojí. Vše je OK? Tak žádné otálení! Levnějších bytů se v dohledné době nedočkáte!

Nebo to vidíte jinak? Domníváte se, že by snad mohlo bydlení zlevnit? A proč si to myslíte?

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient