Jak se doma nezbláznit z nepořádku, aneb pár genderově nevyvážených rad pro začínající hospodyně

Nejjednodušší způsob, jak udržet domov čistý, je řešit jednu místnost v jeden den. Rozdělením úklidu podle harmonogramu můžete postupně dosáhnout kýženého výsledku.

Nejjednodušší způsob, jak udržet domov čistý, je řešit jednu místnost v jeden den. Rozdělením úklidu podle harmonogramu můžete postupně dosáhnout kýženého výsledku. Místo toho, abyste dvakrát v týdnu gruntovali do vyčerpání a stejně měli pocit, že to není ono.

Koupelna dostává zabrat 

Pro ženu je koupelna vedle kuchyně hlavní známkou její schopnosti udržet doma pořádek. Celý týden vaše koupelna čelí různému nepořádku. Od kapek zubní pasty a skvrn na zrcadlech až po mokrou podlahu. Protože koupelnu používáme několikrát denně, je jednodušší ji pořádně uklidit jeden den v týdnu, než čekat několik týdnů na větší nepořádek.

Oblasti zaměřené na čistou koupelnu:

 1. umyjte umyvadlo
 2. vydrhněte sprchu, vanu a toaletu
 3. odstraňte skvrny ze zrcadla
 4. vytřete podlahu (nezapomeňte na rohy)

Ložnice připravená pro dobrý spánek 

Klíčem k udržení čistoty pokojů je dobře zorganizované skladování. Mužům ponožky vedle postele příliš nevadí, ženy se srolovaných slipů na podlaze šílí. Pokud máte všechno oblečení a doplňky na správném místě, pravděpodobné udržíte svůj osobní prostor čistý a bez chaosu.

Pokud nemáte dostatek místa, investujte do úložných boxů nebo košů, které se vejdou pod postel. Výběr správného nočního stolku vám pomůže zajistit také lepší organizaci pokoje. Knihy a časopisy ukládejte do vyhrazeného šuplíku. 

Aby byla vaše ložnice čistá, zvykněte si na tyto kroky:

 1.  ustelte si postel
 2. upravte přikrývky a přehozy
 3. odneste provozní nepořádek (např. nádobí)
 4. setřete prach z nočních stolků, komody a polic
 5. vyluxujte podlahové plochy (to nechejte klidně na muže, počítejte s tím, že se tím bude chlubit po zbytek týdne)

Kuchyně je středem dění 

Jídlo je zpravidla viníkem špinavé kuchyně. Členové rodiny rádi odkládají talíře od jídla na linku. Jednoduše napusťte dřez vodou s několika kapkami saponátu na nádobí. Po celý den vkládejte nádobí do napuštěného dřezu. Bude se lépe mýt, ať už v ruce nebo v myčce. 

V kuchyni je skvělé místo pro uplatnění pravidla 10 minut denně. Po každém jídle věnujte několik minut čištění kuchyně a už nikdy nebudete muset řešit obrovský nepořádek v jedné z nejdůležitějších místností ve vaší domácnosti.

Při čištění kuchyně se zaměřte na tyto oblasti:

 1. utřete pracovní desky
 2. uspořádejte si spíž a ledničku
 3. zameťte a vytřete podlahu
 4. u spotřebičů používejte čističe na ocel

Obývací pokoj snese i nemožné  

V obývacím pokoji bývá největší šrumec – a to nemá k chaosu daleko. Ujistěte se, že jste své předměty umístili tam, kam patří. Aby váš obývací pokoj mohl zanechat skvělý první dojem na vaši rodinu a přátele.

Jednoduché kroky, které je třeba pravidelně provádět vobývacím pokoji:

 1. odneste odložené věci (hračky, knihy, hrnky)
 2.  načechrejte polštáře a přehozy• utřete konferenční stolek
 3. vysajte podlahy a pohovky (zejména pokud máte domácí mazlíčky)

Připadá vám harmonogram úklidu dlouhý? Přečtěte si ho ještě jednou s myšlenkou, že se jedná o týdenní plán. Stále se vám zdá dlouhý?

Foto: Pixabay

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient