Itálie děkuje zdravotníkům na 2€ minci, v Česku stále ještě čekají na slíbené odměny

Na minci jsou vedle sebe zobrazeni muž a žena v lékařských pláštích a maskách s nápisem "Grazie", italsky děkuji. Vedle nich je červený kříž a srdce.

Na počest zdravotníkům vydala italská mincovna dvoueurovou minci Gracie – Děkujeme. Na minci jsou vedle sebe zobrazeni muž a žena v lékařských pláštích a maskách s nápisem „Grazie“, italsky děkuji. Vedle nich je červený kříž a srdce.

Celkem bylo vydáno 3 miliony mincí, jen několik tisíc jich bylo uvolněno v tzv. bankovní kvalitě pro sběratele.

Autorka mince Claudia Momoni říká: „Ministerstvo se rozhodlo vydat pamětní minci jako poděkování všem zdravotníkům, kteří tak tvrdě pracovali a pracují pro naše zdraví a pro nás. Proto je mi tato mince velmi drahá. Bylo pro mě důležité těmto lidem poděkovat.“

I v Česku by se slušelo zdravotníkům poděkovat. Proto byly schváleny tzv. covidové odměny. Přesto je ještě velká část zdravotnického personálu do dnešního dne neobdržela.

“Na odměny prý nemám nárok,, protože nejsme covidové oddělení,” uvedla zdravotní sestřička v jedné z karvinských soukromých ambulancí. Odměna zdravotníkům však nebyla dělena na “covidové” a “necovidové” pracovníky. Provozovatelé vč. těch soukromých peníze od pojišťoven čerpali na počet nahlášených zaměstananců. Všeobecná zdravotní pojišťovna přitom vyplatila jen polovinu z plánovaných sedmi miliard. Řadě zařízení totiž chybí doplnění dodatku smlouvy, kde jsou evidováni zdravotničtí pracovníci, a na základě kterého zdravotnickým zařízením vyplácí pojišťovny finanční prostředky.

„Teď je plán takový, že bychom dali lhůtu do konce léta. Poskytovatelé, kteří nemají data kompletní, musí smlouvy doplnit, a na základě toho pojišťovny peníze vyplatí,“ slibuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Foto: Archiv

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient