Brněnský most se po rekonstrukci znovu otevřel, některá opatření v dopravě však zůstanou nastálo

(Aktualizováno před )

Brněnský most bude otevřen po sedmi měsících rozsáhlé rekonstrukce 1. listopadu 2018. Všechna dočasná dopravní opatření se však nevrátí do původní podoby, některá se natolik osvědčila, že se město rozhodlo je zachovat. Investorem akce za 58 milionů korun je Kraj Vysočina, Jihlava se však finančně podílela na přípravě dopravních opatření, která město stála více než šest milionů korun.

„Řidiči v Jihlavě se na přechodnou dobu dokázali porovnat s objízdnými trasami a Jihlava měla možnost otestovat některé dopravní změny, které se v praxi osvědčily a přispějí i nadále ke zvýšení bezpečnosti jiných silnic ve městě. Praktický a aktivní přístup vedení města k řešení dopravní situace ve městě během rekonstrukce mostu přispěl k minimalizaci komplikací, které mnozí předpovídali a ke kterým nikdy nedošlo,“ komentoval situaci hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Městská hromadná doprava
Na svoji původní trasu se vrátí trolejbusové linky B, C a autobusové linky 10, 12 a 32. Noční linka N se také vrátí do trasy vedoucí přes Brněnský most, bude však převedena z ulice 17. listopadu a Vrchlické na ulici Seifertova, Ke Skalce a Žižkova.

„Vzhledem k tomu, že si řada cestujících oblíbila rychlé spojení sídliště Březinky, autobusového nádraží a nemocnice, uvažuje odbor dopravy společně s Dopravním podnikem o budoucí úpravě linek v tomto duchu, s tím souvisí také trvalé napojení na smyčku u Gábinky na Brněnské ulici,“ sdělil náměstek primátora pro oblast dopravy Vratislav Výborný.

Zachována zůstane také smyčka na dolním Masarykově náměstí, kde se bude i nadále otáčet trolejbusová linka E. Tato smyčka bude také k dispozici při řešení mimořádných situací MHD.

Zachovaná dopravní opatření
Mezi opatření, která se během uzavírky Brněnského mostu osvědčila, patří například změna přednosti na křižovatce ulic Znojemská a Brtnická a systém jednosměrek na ulicích U Slunce, Škroupova a Tylova. Dále zůstane na ulici Hradební zachováno nové řazení jízdních pruhů ve směru od bývalého Zverimexu k City parku a na Brněnské ulici u Tesca.

V ulici Dlouhá stezka zůstane zachována ZÓNA 30, včetně zákazu vjezdu nákladních vozidel do oblasti Brtnického předměstí, a také zde bude zachován koridor pro pěší, betonová svodidla a jeden ze dvou zpomalovacích pruhů.

Dočasná opatření se stanou stálými také na Starém Brněnském mostě. „Zde zůstane zachováno vymezení koridoru pro pěší,“ doplnil Karel Trojan z odboru dopravy jihlavského magistrátu.

Osvědčily se také zastávky na Chlumově ulici, které se na čas staly hlavním přestupním uzlem. „Zůstane zde zachován přechod pro chodce včetně oddělovacích betonových svodidel u zastávky Chlumova. Současně se zde připravuje malý dopravní terminál,“ prozradil Vratislav Výborný.

Zrušená dopravní opatření
Jedním z opatření, která se neosvědčila, je například problematický BUS pruh na Okružní ulici, vedoucí od hřbitova ke křižovatce s ulicí Úvoz. Tento BUS pruh bude od listopadu zrušen společně s dalším na Havlíčkově ulici, který vede směrem od zastávky Chlumova ke křižovatce s ulicí Fritzova. Z chodníku zmizí také dočasná dřevěná zastávka MHD Dům kultury na Tolstého ulici.

Nová dopravní opatření
Největší úpravy se dotknou ulice Okružní, kde vznikne nový BUS pruh vedoucí od křižovatky s ulicí Březinovou ke křižovatce s ulicí Brněnskou.

„Na Brněnském mostě bude nově zrealizován vyhrazený jízdní pruh, který bude dočasně ukončen v zastávce Na Brněnském mostě, přičemž jeho pokračování ke křižovatce s ulicí Znojemská se chystá na příští rok,“ doplnil Vratislav Výborný.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz