Z přerovského Předmostí na kole až ke gymnáziu

Nová cyklostezka, která se v Přerově aktuálně připravuje, rozšíří ucelenou síť cyklistických tras ve městě. Propojí Předmostí s Komenského ulicí – takže cyklisté se dostanou z místní části až do samého centra města. Stavba nové stezky vyjde na 14 a půl milionu korun.

Cyklostezka, začínající v Předmostí, v tuto chvíli končí na Velké Dlážce. „Nová trasa povede přes kruhový objezd u Strojaře, pokračovat bude před most Míru, dále cyklisté pojedou přes druhý kruhový objezd, pak je stezka povede přes Palackého ulici – a v sedle kola se pohodlně dostanou na Komenského třídu, kde cyklistu zastaví až semafor před gymnáziem,“ řekl náměstek přerovského primátora Pavel Košutek. Stezka pro cyklisty je navržena v části trasy jako jednostranná obousměrná – a v části bude vedena po obou stranách vozovky, na jedné straně obousměrná a na druhé jednosměrná do centra. Základní šířka obousměrného pásu činí 2,50 metru, jednosměrného pak 1,30 metru. V místě, kde to prostorové poměry neumožňují, bude mít obousměrný pás výjimečně šířku pouze 2 metry. Cyklostezka je naplánovaná jako dlážděná z červené betonové zámkové dlažby – pouze na mostě Míru bude ponechán stávající asfaltový povrch. Chodníky, které budou stezku pro cyklisty lemovat, budou z šedé zámkové dlažby. Cyklistický pruh a chodník bude rozdělovat pás z bílé zámkové dlažby s pravidelnými výstupky.

Stavba přinese i novinky pro chodce – v prostoru mezi školami v Palackého ulici bude nový přechod pro chodce. A na mostě Míru bude nutné zase „zebru“ posunout, protože by přechod vedl přes dva pruhy pro auta, přes obousměrnou cyklostezku – a na druhé straně přes jednosměrnou cyklostezku. „Přechod bude proto přemístěn asi o 30 metrů dále, blíže k Jateční ulici, kde bude vybudován i nový ochranný ostrůvek,“ podotkl náměstek Košutek. A změní se i další věci na této trase. „Dočasná zastávka autobusu, která tam teď je, bude přesunuta před zahradu mezi Živnostenskou školou a Sonusem, dále bude zrušeno šest kolmých parkovacích míst u bývalého „Konera“. Přesunuta bude rovněž ohradní zeď soukromého pozemku – v blízkosti jídelny Dida,“ konstatoval Pavel Gala z přerovského magistrátu. Kvůli cyklostezce rovněž padne jeden javor, musí být odstraněn živý plot i túje před obytným domem.

Plánovaná obousměrná cyklostezka v délce asi 660 metrů s jednosměrnou cyklostezkou v délce dalších asi 250 metrů je v současné době ve fázi příprav, ale už za rok by mohli dělníci kopnout do země. „Stezka pro cyklisty má zpracovanou dokumentaci pro územní rozhodnutí a v současné době probíhá inženýrská činnost k podání žádosti o územní rozhodnutí o umístění stavby. Předpokládáme, že se ještě letos podaří získat stavební povolení – a pokud všechno půjde bez problémů, stezka by se mohla začít v roce 2019 stavět,“ řekl na závěr František Zlámal z přerovského magistrátu.

Přerov dlouhodobě podporuje cyklisty – ve městě a jeho místních částech bylo v posledních letech vybudováno okolo 25 kilometrů stezek pro cyklisty.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak