Search
Close this search box.

VIDEO: Pětkrát trestaný podvodník vylákal přes Internet za neexistující iPhony a konzole ze stovek lidí několik milionů

lomoučtí policisté specializující se na kyberkriminalitu slaví úspěch. Zadrželi podvodníka, který z důvěřivých lidí vylákal přes internet miliony korun. Podvodník byl přitom již za podobný čin stíhaný na Slovensku. Připomíná to případ z Karvinska, který se povedlo odhalit kolegům ze severu Moravy před několika týdny. I tento podvodník operoval na známých českých inzertních potálech jako Sbazar, Bazoš a podobně.

„Prověřování kauzy se rozběhlo po trestním oznámení, které v září 2020 podal poškozený z Přerovska na jednom z obvodních oddělení. Jednalo se o klasický scénář podvodného jednání, se kterým se policisté setkávají takřka denně. Poškozený na inzertním portálu zareagoval na inzerát nabízející k prodeji mobilní telefon značky Apple iPhone XS 256GB za velice lákavou cenu, a to deset tisíc korun. Po zaslání peněz na bankovní účet inzerenta mu zboží nebylo doručeno, inzerent přestal komunikovat a nevrátil ani peníze,“ říká olomoucká policejní mlvčí por. Marie Šafářová.

Případ si později převzali právě kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality, kteří se pustili do mravenčí práce a skládali postupně střípek po střípku, až se jim mozaiku celé kauzy podařilo dát dohromady. Zjistili, že pachatelem je 31letý cizinec. Dále zjistili, že muž nemá na svědomí pouze jeden jediný podvod, ale mnohem více. Trestnou činnost páchal nejméně od srpna 2020. Na nejvyužívanějších českých inzertních portálech měl uveřejnit inzeráty, ve kterých nabízel k prodeji za výhodných cenových podmínek mobilní telefony a herní konzole. Dodání zboží podmiňoval úhradou kupní ceny předem na bankovní účet bitcoinových směnáren. Minimálně ve 28 případech po uhrazení kupní ceny nikomu z poškozených nikdy žádné zboží nedodal, což ani neměl v úmyslu. Takto získané finanční prostředky, bezmála 400 tisíc korun, použil pro vlastní potřebu, resp. směnil je za virtuální měnu. Trestné činnosti se dopouštěl pouze z území Slovenské republiky, kde byl za podobné podvody již pětkrát trestaný.

V inzerátech pachatel žádal kontakt výhradně na e-mail, k tomu využíval různé mailové schránky, vytvořil jich k těmto účelům několik desítek. K prodeji nabízel především mobilní telefony a herní konzole v cenovém rozmezí deset tisíc až dvacet tisíc korun. Jako záruku, že se nejedná o podvod, zasílal kupcům kopii dokladů vydaných na různé osoby. Jednalo se o občanské či řidičské průkazy, ale třeba i karty pojištěnce.

V průběhu vyšetřování a po zpracování analýz starších spisových materiálů z celé České republiky se podařilo spojit další dílčí útoky. Způsobená škoda po sloučení všech dílčích útoků spáchaných nejméně od roku 2017, jež zapadají do série, dosáhne minimálně tří milionů korun. Počet poškozených bude bezmála 400.

Pachatele kriminalisté zadrželi v květnu letošního roku v Břeclavi a obvinili jej ze spáchání trestného činu podvod podle ustanovení § 209 odst. 1, 3 trestního zákoníku. Okresní soud v Přerově akceptoval návrh na jeho vzetí do vazby a trestní stíhání je tedy vedeno vazebně. V případě sloučení všech dílčích útoků, prokázání viny a odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody na dvě léta až osm let.

Od prvopočátku byla navázána velmi úzká spolupráce se slovenskými kriminalisty. V místě bydliště obviněného byly na základě vydaného Evropského vyšetřovacího příkazu provedeny domovní prohlídky za účasti olomouckých kriminalistů. Při nich byla zajištěna výpočetní technika, paměťová média a další věci souvisejících s trestnou činností obviněného. Data získaná těmito úkony jsou postupně vyhodnocována.

Odhalit pachatele této rozsáhlé trestné činnosti se podařilo ve spolupráci s kriminalisty oddělení kriminálních analýz krajského ředitelství, jejichž práci je potřeba také vyzvednout. Museli zpracovávat obrovské množství dat a filtrovat z nich důležité informace, ze kterých poté vytvořili výstupy nezbytné ke zjištění pachatele a skutkového stavu věci. Bez analytické činnosti se v současné době dokazování této trestné činnosti neobejde.

Doporučení pro nakupující na internetu

  • Buďte obezřetní a zvažte možná rizika. Pokud se vám riziko zdá příliš velké, obchod si dobře rozmyslete.
  • Ověřte si číslo účtu, telefonní číslo i e-mail prodejce na internetu.
  • Uchovávejte si veškerou komunikaci s prodejcem až do ukončení obchodu.

Jak poznat podvodný inzerát?

  • Velice nízká cena, často o třetinu až polovinu nižší než je běžné.
  • Prodejce může komunikovat velmi špatnou češtinou.
  • Pro zvýšení důvěryhodnosti prodejci posílají okopírované doklady, ty jsou ale obvykle odcizené.
  • Prodejce odmítá osobní předání, i když jste ochotni si pro zboží přijet až k němu. Často se vymlouvá, že je např. na služební cestě, v zahraničí, v nemocnici apod.
  • Prodejce nechce přistoupit na zaslání zboží na dobírku, což odůvodňuje např. špatnými zkušenostmi.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient