Search
Close this search box.

Sliboval půjčky a snadný výdělek, přitom sám z důvěřivců vylákal milion korun

Bezmála půldruhého roku z lidí napříč republikou vylákal 27 letý podvodník z Karvinska téměř milion. Policejní komisař zahájil trestní stíhání a obvinil muže ze spáchání podvodu. Hrozí mu až pětileté vězení. Důvodně podezřelý přitom není v podvodných jednáních není žádným nováčkem. V minulosti byl za podobné trestné činy již 4krát pravomocně odsouzen, a poslední podmíněné odsouzení dosud trvá.

Chlapík vystupoval velmi profesionálně a sebevědomě. Nějprve se vydával za specialistu na finanční poradenství, důvěryhodný a počestný obchodník.  Na internetu inzeroval nabídky na zprostředkování a poskytování úvěrů s podmínkou předchozí úhrady smluvních poplatků. Před poškozenými vystupoval pod smyšlenými jmény a neváhal používat i smyšlené vysokoškolské tituly a vědecké pozice. Během 14 měsíců se mu podařilo pouze telefonicky a elektronicky oklamat zhruba 139 lidí, na kterých vylákal na úhradách nutných poplatků bezmála 870 000 Kč. Po přijetí plateb s lidmi přestal komunikovat, nikomu žádný úvěr neposkytl.

Na přelomu roku 2019 začal vystupovat jako odborník v oboru informatiky. Na internetovém portále nabízel provedení práce v oboru informačních technologií souvisejících s programováním. Na jeho nabídku zareagovalo celkem šest zájemců, po  kterých obviněný muž požadoval úhradu zálohové platby za práci. Celkem si přišel na téměř 70 000 Kč.

Další jeho aktivita ve virtuálním světě byla nabídka investování na forexových trzích a zhodnocení investovaných finančních prostředků. Od lidí, kteří o nabídku měli zájem, inkasoval pomalu 27 000 Kč. Důvodně podezřelý neváhal a jednoho z řady poškozených oslovil, pod smyšlených jménem, prostředníctvím emailové komunikace s výzvou k okamžité úhradě údajného dluhu, kdy takto od poškozeného vylákal částku téměř 5 000 Kč.

Na počátku roku 2021 na internetovém portále projevil zájem o inzerované zboží. Scénář u čtyř poškozených byl v podstatě stejný. Na inzertním portále reagoval na nabídky stolních a herních PC a procesoru. Obviněný jednotlivým lidem, kteří jím vybrané zboží prodávali, zaslal fiktivní doklad o provedení platby, ve skutečnosti žádné platby poškozených neuhradil, nicméně vybrané zboží si stačil vždy od lidí osobně převzít a následně přes inzertní portál rozprodat na součásti. I v těchto případech vystupoval pod smyšleným jménem, v jednom případě jako žena, která má zájem o koupi procesoru, a při převzetí zboží pak vystupoval jako její druh.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient