Search
Close this search box.

Valašské Meziříčí oslavilo 100 let od založení Československé republiky

Oslavy 100. výročí založení Československa vyvrcholily na náměstí ve Valašském Meziříčí v neděli 28. října. Slavnost zahájila Dechová hudba města. Poté následovaly pietní vzpomínky u pamětní desky na náměstí, u pomníku na ulici Sokolská a v parku Botanika.

Ve Valašském Meziříčí odstartoval program už v 9 hodin ráno shromážděním účastníků oslav na náměstí. Přítomni byli starosta města Robert Stržínek, místostarostové Josef Vrátník, Yvona Wojaczková, někteří zastupitelé, představitelé místního Českého svazu bojovníků, TJ Sokola, Českého svazu ochránců přírody a další občané. O půl hodiny později následoval pietní akt u pamětní desky Tomáše Garrigua Masaryka na náměstí. Zde se svým projevem k 100. výročí založení Československa vystoupil místostarosta města Josef Vrátník.

„Nechci se dívat na technické vymoženosti. Mně by se hrozně líbilo, aby lidé za sto let byli méně otráveni politikou. Více si užívali každodenního života, měli k sobě lidsky blízko,“ odpověděl místostarosta města Josef Vrátník na otázku, jaký má sen nebo vizi, jak by to mělo vypadat ve Valašském Meziříčí nebo v celé republice za dalších sto let.

Nedělní program pokračoval průvodem, který vyrazil z náměstí a zamířil po Sokolské ulici k dalšímu pomníku, kde proběhla pietní vzpomínka kladení věnců. Účastníci oslav se dále přesunuli do parku Botanika, kde zazpíval mužský pěvecký sbor Beseda. Se svým krátkým projevem zde vystoupil předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Alois Martinek a historik Tomáš Baletka.

„Stát, který vznikl v roce 1918, prokázal svou životaschopnost. My, jako národ, jsme prokázali, že jsme hodni toho v srdci Evropy existovat a že naše další setrvávání zde má svůj smysl. Přeji Československu zdar a naší České republice přeji také minimálně dalších sto let klidného vývoje života v míru,“ popřál republice Tomáš Baletka.

Oslavy památného 28. října umocnil ve 14 hodin v Sokolovně Zborovský závod branné zdatnosti.

Oslavy budou pokračovat ve čtvrtek 8. listopadu v čítárně městské knihovny. Proběhne přednáška „100 let od vzniku společného státu Čechů a Slováků“ předsedy Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika a primátora města Partizánske Jozefa Božika.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient