Search
Close this search box.

V Chrastavě uctili památku Františka Turpiše

V předvečer stého výročí popravy československého legionáře Františka Turpiše v 15:00 hodin v pondělí dne 18. června 2018 proběhl před budovou školy na náměstí 1. máje slavnostní a zároveň pietní akt k jeho uctění.

Na pietním aktu vystoupil představitel Československé obce legionářské pan Jan Hnilička a zástupce Pěší roty aktivních záloh Čestmíra Šikoly pan Jindřich Šnýdl, ředitel školy pan Aleš Trpišovský a já jako starosta města. U pamětní desky stála čestná stráž a tři „masarykovské“ písničky včetně jedné „legionářské“ zazpíval školní sbor Jiřičky. Ten také na závěr zazpíval českou státní hymnu.

Pamětní deska věnovaná Františku Turpišovi, která byla poprvé odhalena na budově České školy v dnešní Revoluční ulici u příležitosti 10. výročí popravy v roce 1928 a podruhé po válce v roce 1946 (jak se podařilo dodatečně zjistit zásluhou členů Společnosti přátel města Chrastavy) na budově školy na náměstí 1. máje, tak byla po zrestaurování odhalena do třetice. Součástí slavnostního aktu bylo znovuobnovení urny, která obsahuje „hrst země“ čerstvě dovezené z Itálie z místa slavného bojiště Doss´ Alto. Ta původní se v předvečer 2. světové války ztratila neznámo kam, ta nová byla umístěna do vstupní chodby budovy školy.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient