Search
Close this search box.

Restaurátoři zkoumají, jak vypadala fasáda zlínského zámku v minulosti

U venkovních zdí zlínského zámku se v minulých dnech objevilo posuvné lešení. Nepohybují se na něm však zedníci, ale několik odborníků s kladívky. Důvod je jednoduchý. Uskutečnil se zde takzvaný stratigrafický průzkum. Ten spočívá ve zkoumání jednotlivých barevných vrstev omítek a maleb tak, jak byly v minulosti postupně nanášeny.

„Cílem tohoto průzkumu je zjistit původní barvy nátěrů. Zatím se ukazuje, že nynější barvy se velmi blíží těm původním z doby poslední přestavby objektu. Výsledek průzkumu poslouží jako podklady pro plánování oprav zámku,“ vysvětlila Magda Bodanská, restaurátorka nástěnných maleb.

Zámek byl původně gotická tvrz, která byla přestavěna ve druhé polovině 16. století do renesanční podoby. Ve 2. polovině 18. století proběhla přestavba do barokní podoby. Naposledy byl vzhled změněn počátkem 20. století. V roce 1929 koupilo zámek město Zlín.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient