Restaurátoři zkoumají, jak vypadala fasáda zlínského zámku v minulosti

U venkovních zdí zlínského zámku se v minulých dnech objevilo posuvné lešení. Nepohybují se na něm však zedníci, ale několik odborníků s kladívky. Důvod je jednoduchý. Uskutečnil se zde takzvaný stratigrafický průzkum. Ten spočívá ve zkoumání jednotlivých barevných vrstev omítek a maleb tak, jak byly v minulosti postupně nanášeny.

„Cílem tohoto průzkumu je zjistit původní barvy nátěrů. Zatím se ukazuje, že nynější barvy se velmi blíží těm původním z doby poslední přestavby objektu. Výsledek průzkumu poslouží jako podklady pro plánování oprav zámku,“ vysvětlila Magda Bodanská, restaurátorka nástěnných maleb.

Zámek byl původně gotická tvrz, která byla přestavěna ve druhé polovině 16. století do renesanční podoby. Ve 2. polovině 18. století proběhla přestavba do barokní podoby. Naposledy byl vzhled změněn počátkem 20. století. V roce 1929 koupilo zámek město Zlín.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.