Prezidenta Zemana dnes navštívili dva předsedové stran

Dvě politické schůzky měl dnes prezident Miloš Zeman, nejdříve se setkal s předsedou ODS Petrem Fialou a poté s lídrem Pirátů Ivanem Bartošem. Debaty se točily především kolem budoucí vlády.

Petr Fiala po schůzce nastínil novinářům, že se od prezidenta, co se týká současné vládní krize, nic nového nedozvěděl. Prezident, podle něj, stále trvá na tom, že by Andrej Babiš jako lídr vítězné strany ve volbách měl dostat i druhou šanci na sestavení vlády. Zároveň mu prezident potvrdil, že vidí jen dvě varianty na sestavení vlády – ANO a ČSSD plus podpora KSČM nebo jednobarovenou vládu ANO s podporou KSČM a SPD. Prezident také doufá, že tentokrát bude schůzka mezi ANO a ČSSD úspěšnější než ta minulá. Miloš Zeman také nepočítá s tím, že by hnutí ANO vedl do vládní koalice někdo jiný než Andrej Babiš.
Fiala také novinářům podotkl, že si stále neumí představit, že tu bude fungovat vláda, která bude závislá na podpoře komunistů. KSČM kritizuje kromě nedostatečného odsouzení předlistopadové doby ještě za současnou zahraniční politiku.

V odpoledních hodinách se na Pražský hrad dostavili Piráti, šéf Ivan Bartoš a místopředseda Jakub Michálek. Po schůzce se tradičně sešli u novinářů, kterým předeslali, že jejich hlavním důvodem, proč se sešli s prezidentem byly informace tzv. z první ruky, co se týče jeho představ o budoucí vládě. Bartoše především potěšilo, že prezident preferuje variantu, kde „nebudou účastni extrémisté“ a byl by rád, kdyby ve vládě byla sociální demokracie.

Podle Bartoše prezident předpokládá, že by vláda mohla být sestavena do začátku prázdnin. Také by prý neměl problém jmenovat premiérem někoho jiného než Babiše, ale tento požadavek by musel vzejít ze samotného hnutí ANO.

Těmito dvěma schůzkami však pro prezidenta kolotoč rozhovorů tento týden nekončí. Zítra na Hradě přijme předsedu lidovců Pavla Bělobrádka a ve čtvrtek má schůzku se šéfem sociální demokracie Janem Hamáčkem.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak