Plzeň přispěje na obnovu kaple sv. Jana Nepomuckého

Zastupitelé města Plzně schválili poskytnutí dotace 50 tisíc korun Dětskému diagnostickému ústavu, středisku výchovné péče, základní škole a školní jídelně na nezbytné obnovy kaple sv. Jana Nepomuckého v zahradě ústavu na Karlovarské 67.

„V zahradě bývalé vily, ve které dnes sídlí dětský diagnostický ústav, byla ve druhé polovině 19. století postavena v klasicistním slohu oboustranná výklenková kaple zasvěcená sv. Janu Nepomuckému. Kaple je výjimečná svým dvojitým stavebním provedením, které je obrácené ve formě výklenku se sochou světce na straně do uličního prostoru a soukromé kaple ve formě antikizujícího glorietu na sloupech na straně obrácené do zahrady,“ přiblížil kapli primátor Martin Baxa a dodal: „V současné době je kaple ve velmi nevhodném stavu po vandalském poškození, kdy došlo ke zcizení části střechy a v důsledku podmáčení.“

„V roce 2018 dojde k provedení nezbytných prací, které spočívají v obnově střechy, fasád a provedení terénních úprav a odvodnění. Obnova uměleckých a řemeslných zdobných součástí kaple bude provedena v navazující samostatné etapě, představující restaurování vlastní sochy a prvků z umělého kamene. Po dobu nezbytných oprav bude socha odborně sejmuta,“ popsal postup opravy Petr Bukovský z magistrátního odboru památkové péče. V roce 2018 jsou náklady na obnovu vyčísleny na 153 tisíc korun.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak