Search
Close this search box.

Na 21. Libereckou Mateřinku přijelo 180 dětí z mateřských škol

Hlavním pořadatelem 21. ročníku Liberecké Mateřinky, oblastní přehlídky tvorby dětí z mateřských škol Libereckého kraje, je liberecká mateřská škola Korálek. Herci nejmladší kategorie se představili v sále Základní umělecké školy v Liberci v sobotu 24. března. Město Liberec podporuje tento celostátní projekt od samého počátku.

Oblastní přehlídka tvořivosti předškoláků se také letos konala pod záštitou náměstka primátora města Liberec Ivana Langra. Ten celý festival zahájil zazvoněním na keramický zvoneček a popřál malým hercům pevné nervy a dobré herecké výkony. Celostátní kolo proběhne 5.-6. května v Nymburce. Cílem projektu Mateřinka je přispívat k rozvoji osobnosti dítěte a podporovat jeho tvořivost, aktivitu, citlivost vůči druhým lidem a životnímu prostředí. Smyslem je také pomáhat upevňovat význam rodiny a napomáhat spolupráci mezi školou a rodinou. Za dvacet let konání „festivalu radosti“ jím prošlo 3800 dětí.

Festival Mateřinka přinesl chvilku slávy na prknech, která znamenají svět, pro 180 dětí z mateřských škol z Libereckého kraje. Děti vystupovaly v jednotlivých scénkách v rozsahu 10 – 15 minut. Z místních školek jmenujme například MŠ Beruška, Pastelka, Hvězdička nebo Motýlek z Liberce. Za mimo liberecké zástupce přijela českolipská MŚ Arbesova nebo MŠ Dolní Libchava, hejnický Zvoneček a MŠ Roháče z Dubé.

Krátká vystoupení mateřinek v sobě skrývají divadelní prvky, písničky, tanec i říkanky a dokazují, co všechno s dětmi jejich učitelky dokáží vykouzlit. Děti s plným nasazením hrály, tančily a zpívaly. Divákům, kterými byli především rodiče a prarodiče účinkujících, zpříjemnily svými krátkými etudami celé sobotní odpoledne.

„Je neuvěřitelné, jak dlouho už Mateřinka jako formát funguje, se stejnými pořadateli i sponzorskou podporou. Je to jednoznačně známka vysoké kvality. Vždycky, když vidím, jak jsou o víkendu obsazena parkoviště velkých nákupních center, mám radost z toho, že to sobotní mateřinková přehlídka aspoň trochu vyvažuje. Za Mateřinkou je vidět obrovský kus práce učitelek z mateřských škol, nejde jen o to nazkoušet s dětmi nějaké pásmo, ale vyladit do detailu i líčení, kostýmy či kulisy­. Velký dík všem, které to tak rády dělají, “ zdůraznil náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr, který Mateřinku zahajoval.

Každé vystoupení je originálním autorským dílem. Scénáře tvoří samy učitelky, případně s pomocí rodičů dětí, vymýšlejí choreografii, šijí kostýmy, vyrábějí kulisy. Mateřinka je důležitá i pro učitelky, které na festivalu vidí, co s dětmi dělají jinde. Festival je pro všechny inspirací, pro děti i pedagogy.

Hlavním pořadatelem libereckého oblastního kola je liberecká MŠ Korálek. „Účastníci získávají fotografie z jejich vystoupení a za symbolickou cenu DVD se záznamem celého oblastního kola a na památku dostávají výrobek z harcovské chráněné dílny“ řekla ředitelka Korálku Vladimíra Jurigová.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient