Search
Close this search box.

Kraj investuje 50 milionů korun do dílen pro Střední odbornou školu v Bruntále

Studium na Střední odborné škole v Bruntále bude zase o něco atraktivnější. Moravskoslezský kraj investuje téměř 50 milionů korun do výstavby a vybavení nových dílen a doplní také školní vozový park.

Půjde o největší investici do školství, kterou má Moravskoslezský kraj letos v plánu. Stavět už se začalo, hotovo by mělo být v prosinci.

Ve škole se těší především na prostornější kovárnu. „Tu kovárnu opravdu potřebujeme. Pro skupinu dvanácti žáků potřebujeme alespoň šest výhní. Nyní máme pouze jednu výheň, která je umístěna v malinkaté místnůstce, která absolutně neodpovídá našim potřebám,“ řekl Karol Baštrnák, učitel odborného výcviku ze Střední odborné školy v Bruntále a doplnil: „Přitom tepelné zpracování oceli a tváření kovu za tepla mají žáci v osnovách už v prvním ročníku. Je to také jedna z otázek závěrečné zkoušky.“

Nové dílny budou využívat především žáci z oboru Opravář zemědělských strojů a Mechanik opravář motorových vozidel. Jde o obory, které se v roce 2003 po sloučení škol přesunuly z Horního Benešova do Bruntálu. Ve škole na Krnovské ulici se do té doby vyučovaly především obory stavební. „Od toho sloučení vyučujeme vlastně v nevyhovujících prostorech,“ upozornil Zdenek Přibyla, vedoucí učitel odborného výcviku pro tyto obory.

Nová hala o rozloze 900 m² bude z části dvoupodlažní. Její součástí budou dílny, učebna s moderními interaktivními panely, zázemí pro učitele i žáky, myčka pro vozidla a garáže. Díky investici Moravskoslezského kraje do školního vozového parku přibude nákladní a osobní automobil. Škola dostane i nový traktor s vlečkou. „Traktor, který žáci využívají nyní, byl vyroben před rokem 1989,“ doplnil Zdenek Přibyla.

Zástupci Moravskoslezského kraje si od investice slibují lepší uplatnění absolventů bruntálské Střední odborné školy. Podobně to vidí i vedení školy. „Oba obory jsou velmi šikovné. Vzhledem k tomu, že žáci mimo jiné získávají svářečský průkaz a řidičský průkaz, učí se strojní obrábění a zpracování oceli a podobně, nemají problém získat práci, pokud chtějí,“ dodala ředitelka školy Eva Nedomlelová a dodala: „Naši žáci dvakrát vyhráli celostátní soutěž. I ve skromnějších podmínkách je umíme velmi dobře připravit do života.“

Podle posledních zveřejněných statistik Úřad práce v únoru v okrese Bruntál evidoval 198 volných míst pro svářeče, řezače plamenem a páječe, na šest desítek míst pro pracovníky ve výrobě, 50 míst pro nástrojáře příbuzné pracovníky a 22 míst pro řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient