Search
Close this search box.

Jarmark v Kloboukách oživí desítky masek

Při letošním ročníku se lidé budou moci setkat s mikulášskými družinami z Valašských Klobouk, Nedašova, Lačnova, Tichova a Štítné nad Vláří. Do víru jarmeku vykročí v sobotu 1. prosince v 9 hodin od Staré radnice.
VALAŠSKÉ KLOBOUKY – Valašský mikulášský jarmek dbá na udržování tradic zdejšího kraje a tou nejvýraznější, na které je založen, je tradice mikulášské obchůzky. Mezi návštěvníky akce se tak rok co rok vydává svatý Mikuláš následován průvodem čertů, jejichž kostýmy pocházejí z různých obcí jižního Valašska a svým vzhledem a materiálovým provedením reprezentují tamní zvyklosti. Při letošním ročníku se lidé budou moci setkat se sedmi desítkami masek, které do víru jarmeku vykročí v sobotu 1. prosince v 9 hodin od Staré radnice.

„Bujarým řinčením zvonců o sobě při jarmeku dají vědět dvě skupiny čertů z Valašských Klobouk, jedna s chundelatými vlněnými a kožešinovými kostýmy a jedna s vyřezávanými maskami. Přivítáme také čerty z Nedašova, kteří by neudělali krok bez mladých jalovců, čerty ze Štítné nad Vláří s dřevěnými maskami, z Lačnova čertiska s maskami z majestátních beraních kůží a nově budou na jarmeku k vidění i tradiční čertovské masky z Tichova,“ pověděla předsedkyně organizačního výboru Pavlína Žídková.

Správná mikulášská družina by se však neobešla ani bez andělů, smrtek nebo laufrů s pestrobarevnými pentlemi, které jistě upoutají pozornost kolemjdoucích. A kdo se nebojí účtování hříchů, může v sobotu směle sestoupit do pekelného sklepení pod dřevěnicí na Kosence. Čerti tam sbírají úpisy, které hříšné duše ani nemusejí podepsat vlastní krví.

„Všem družinám patří naše srdečné poděkování za to, že svou aktivitou přispívají k uchovávání mikulášské tradice, a to nejen při jarmeku, ale také při obchůzkách ve svých obcích,“ dodala Pavlína Žídková.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient