Search
Close this search box.

Jan Klán: Co s hazardem v Kutné Hoře?

Před blížícími se komunálními volbami se v našem městě přišlo s nápadem regulovat hazard. Prý je to nutné, protože ničí životy našich spoluobčanů, rodiny, stahují se sem podivné živly atd. Pokud se na problém budeme dívat z hlediska morálky, tak zjistíme, že hazard je skutečně problémový. Skutečně si na něj může člověk vypěstovat závislost. O tom žádná. Jak má ale všechno rub i líc, tak zjistíme, že v případě hazardu na území našeho města se jedná i o lukrativní byznys. Každý rok město obdrží do rozpočtu asi 20 milionů korun. Příspěvek je to milý, protože se z něj mohou podpořit třeba školy nebo nějaké investiční akce. Někdo může namítnout, že se jedná o nemorální peníze, protože jsou získávány na základě hazardní závislosti. Položme si ale otázku, zda někdo někoho nutí hrát automaty? Nenutí. Je to věcí každého člověka. Jedná se o svobodu volby. Ve městě si tedy někteří na zachránce lidí jen hrají. Ten, kdo chce hrát, stejně pojede jinam nebo se přesune na internet. Vraťme se ale zpátky k našemu problému. Zákon o loteriích dává městu možnosti jak regulovat hazard na jeho území. K tomuto kroku se odhodlává i kutnohorská radnice. Osobně se zákazem hazardu na základě obecně závazné vyhlášky nemám žádný problém. Lepší cesta, než k tomuto problému konat referendum. To by navíc stálo nemalé úsilí a finanční prostředky a nakonec by ani nemuselo být platné, pokud by nepřišlo více jak 35% občanů. Přijetím obecně závazné vyhlášky se ukončí činnost heren ke konci letošního roku. Podotýkám, že se jedná o jedenáct heren. Musíme tedy počítat s tím, že po ukončení činnosti město nebude mít každoroční finanční příspěvek k dispozici. Z tohoto důvodu je nutné říci, zda výpadek něčím nahradí nebo zda jej nenahradí. Pokud k nahrazení nedojde, tak v rozpočtu bude onen obnos chybět a chci vědět, kde se bude škrtat. Která oblast v rozpočtu bude krácena? Kdo přijde o peníze? Školy, sportovci, spolky nebo někdo jiný?

Chápu, že má mnoho lidí s hazardem problém. Jenže pokud lidé budou chtít hrát, tak hrát prostě budou. Otázkou zůstává, zda tedy ve městě nějakou tu hernu zachovat nebo ne? Zkušenosti z jiných měst říkají, že herny mají právě kvůli finančnímu příspěvku a jejich regulací se zabývají až v případě, když by měly vyvstat městu nějaké problémy, např. nevhodného umístění. Naše město se ale rozhodlo vzít si inspiraci v blízkém Kolíně, kde hazard zakázali, ale výpadek ničím nenahradili. Zřejmě půjdeme v jejich stopách. Kolín je však úplně jiné město. Tohle si také mnozí neuvědomují. Nicméně chápu obavu některých iniciátorů zákazu hazardu a jejich starost o závislé lidi, ale zákazem se v našem městě pro ně nic žádným způsobem nezmění. Navíc jsem nezaregistroval, že by významným způsobem narostla kriminalita nebo došlo k nějakým vážnějším incidentům. Je neoddiskutovatelným faktem, že hazard je problém společnosti. Jsem ale zvědavý, kdo z oněch moralistů navrhne zrušení továrny Philip Morris, která vyrábí tabákové výrobky. Přece kouření je rovněž závislost a navíc přináší velké zdravotní potíže. Proč tohle nechce nikdo řešit? V tomto odvětví se totiž také točí miliardy a stát také vydělává. V obou dvou oblastech se střetává morálka a byznys. Je sice nemorální získávat peníze na závislosti jiných, ale co je dnes morální?

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient