Search
Close this search box.

Jak na Velký pátek v Polsku a jaké jsou místní zvyky?

Velký pátek je pro křesťany mimořádně důležitým dnem, a to jak pro katolickou, tak pro protestantskou církev. Z tohoto důvodu je v mnoha zemích pátek před Velikonocemi státním svátkem. Spočnou mimo jiné Němci, Češi, Slováci, Rakušané, Španělé, Nizozemci, Portugalci, Švédové a Britové.

V Polsku, přestože je to země považována za tradičně katolickou, je Velký pátek naprosto běžným pracovním dnem. Státními svátky jsou pouze neděle a pondělí.

Jak fungují v Polsku obchody na Velký pátek? V obchodě je Velký pátek běžným dnem bez omezení. Obchody jsou zde otevřeny jako ve všední dny. Některé provozovny mívají dokonce otevřeno déle než obvykle – jejich majitelé takové rozhodnutí vysvětlují zvýšeným sváteční poptávkou.

Naopak na Bílou sobotu platí zkrácená pracovní doba. V tento den musí být zaměstnanci obchodu propuštěni domů před 14. hodinou, to vyžadují polské předpisy. Většina řetězců tak je pro zákazníky otevřena pouze do cca 13:00-13:30.

A jak je to se zvyky?

Tradiční je tu postní kyselá polévka. Někde ji jí, jinde vylévají. Poláci si také vyřizují účty s Jidášem. Někde to je formou upálení, jinde utopení nebo oběšení. Taková vzpomínka na Moranu, zde známou jako Marzanna. V minulosti byl tento zvyk obohacován nájezdy na domy židovských sousedů, tento zvyk se již nepraktikuje. Na druhou stranu, na velikonočním stole samozřejmě nechybí propriety z pesachového menu, třeba oblíbený křen.

Předsváteční úklid, zejména mytí oken, je tak běžný, že se o něm vyprávějí vtipy. A když jsme u toho mytí, tak omytí obličeje vodou, ve které se vařila vejce na velikonoční jídlo, se doporučuje zejména ženám. Prý zaručeně pomůže pleti a dokonce odstraní pihy.

Zda to funguje, to je otázka. Faktem je, děvčata se o tom sama nemohla hned přesvědčit. Na Velký pátek se v domě zakrývála všechna zrcadla. Prý to znamenalo zříci se veškeré marnivosti.

A nakonec něco i z našich končin: Śmigus-dyngus

Známý zvyk polévání se vodou má nemálo zajímavých významů. Především se polévaly atraktivní dívky, které se mohly „vykoupit“ tím, že daly chlapci velikonoční vajíčko. Proč se poléváy zejména mladé a sličné kobiety ve skutečnosti, tak to se můžeme jen domnívat…

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient