Search
Close this search box.

Jablonecká radnice bude mít nový hromosvod i repliku ozdobné kopule

Opravy radniční fasády jsou v plném proudu a pokračují zdárně podle stanoveného harmonogramu. V úterý 29. května se s pomocí jeřábu bude na věž usazovat hromosvod zakončený ozdobnou kopulí, replikou té původní.
Pověstnou třešničkou na dortu letošní rekonstrukce radniční fasády bude usazování hromosvodu, který bude zakončený ozdobnou kupolí. „Usadit se dá jedině zvenku, proto na tuto práci máme objednaný velký jeřáb,“ vysvětluje náměstek primátora pro rozvoj města Lukáš Pleticha. Kupole velká 75 cm, je z mědi, hromosvod je nerezový, a pro radnici ji podle dobových výkresů zhotovilo Klempířství Resl. Město za hromosvod s kopulí a jejich instalaci zaplatí milion korun.

„Nejprve klempířská firma demontuje současný hromosvod a rozkryje vrchol věže. Uvolní trubkový prostup střechou a připraví základ pro nový hromosvod,“ popisuje úterní dopolední práce Petr Mikulášek z oddělení investiční výstavby jabloneckého magistrátu s tím, že ve stejnou dobu se přistaví a rozloží velký jeřáb. „S jeho pomocí se po poledni přesune nová kopule a její součásti na střechu, věže, kde hromosvod včetně ozdobné kopule osadí firma Indelec,“ dodává.

„Žádáme proto, aby v úterý dávali všichni, kdo se budou pohybovat v ulici na západní straně radnice o zvýšenou pozornost. Vyhněte se prostoru od vchodu do klenotnictví až po roh radnice směrem ke kinu. Pětimetrový průjezd ulicí bude zachovaný,“ nabádá k opatrnosti Pleticha.

Na opravách radniční fasády pracuje město od roku 2016, radniční okna intenzívně opravovala už od roku 2011. Zatímco okna jsou již dokončena, na fasádě se stále pracuje. Proměnou prošla nejprve západní strana a věž, jejíž dokončení ohrozily nečekané statické problémy související s technologií betonů ze třicátých let minulého století. Finální fasádu získala věž v roce 2017, nyní se opravuje její interiér. Letos se pokračuje ve vloni započatých pracích na jižní a východní straně radniční budovy. Severní strana, kde je tak vchod do kina Radnice, přijde na řadu pravděpodobně příští rok.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient