Hořovickou nemocnici navštívila delegace z Gruzie

Hořovickou nemocnici navštívila v pondělí pětičlenná delegace gruzínského ministerstva zdravotnictví a dalších zdravotnických institucí této země. Zahraniční delegaci překvapil nejen vysoký standard hořovické nemocnice a nově zrekonstruované moderní prostory, ale i příjemné prostředí a profesionální personál.

Gruzínská delegace přiletěla do Prahy na pozvání České rozvojové agentury. Ta plní úkoly v oblasti zahraniční rozvojové spolupráce, mimo jiné i v oblasti zdravotnictví. Návštěva je součástí rozsáhlejšího projektu rozvoje dětské paliativní péče v Gruzii. „Před více než rokem jsem byla oslovena coby předsedkyně Pracovní skupiny dětské paliativní péče ČSPM ČLS JEP přestaviteli Ministerstva zdravotnictví ČR a České rozvojové agentury ke spolupráci na projektu rozvoje dětské paliativní péče v Gruzii“, říká primářka Dětského oddělení nemocnice Hořovice MUDr. Mahulena Mojžíšová. „Následovala několikadenní návštěva v Gruzii, během které jsme společně zmapovali nejpalčivější problémy v oblasti péče o nevyléčitelně nemocné děti a naplánovali další spolupráci, jejíž součástí je i nynější návštěva gruzínské vládní delegace v České republice“, dodává.

Pětice vedoucích gruzínských představitelů měla příležitost si prohlédnout Neonatologické oddělení včetně Jednotky intenzivní péče, dětské oddělení, jehož součástí jsou i lůžka pro děti s život limitujícím onemocněním a dětské oddělení chronické resuscitační a intenzivní péče (OCHRIP). Primářka dětského oddělení MUDr. Mahulena Mojžíšová s primářem OCHRIPu MUDr. Danielem Blažkem informovali gruzínskou delegaci o chodu a spolupráci obou oddělení v péči o děti s život limitujícími diagnózami, přístrojovém vybavení, a také o specifických problémech péče o takto nemocné děti a jejich rodiny.

Delegátky z Gruzie se živě zajímaly o režim fungování výše uvedených oddělení, financování takového druhu péče, nutné personální obsazení i kvalitu přístrojového vybavení a o léčebných postupech. Členky delegace během svého několikadenního pobytu v ČR navštívily Ministerstvo zdravotnictví, kde se seznámily se systémovými změnami, které probíhají v oblasti dětské paliativní péče v ČR. Dále měly možnost se seznámit i s prostředím dalších zdravotnických zařízení, včetně mobilních hospiců, které se péčí o nevyléčitelně nemocné děti a jejich rodiny zabývají. Spolupráce mezi českou a gruzínskou stranou v oblasti rozvoje dětské paliativní péče bude i nadále pokračovat na vládní i odborné úrovni.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jaká jsou úskalí stavby domu svépomocí?

Pořídit si dnes vlastní bydlení je finančně velmi nákladné, a to i v případech, kdy jste již vlastníky stavební parcely. Vždyť za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů i o více jak 60 % a vzrostla i cena za práci od řemeslníků. Pokud tak nemáte objednaný dům na klíč, můžete zastat spoustu činností svépomocí, přínáší to však řadu úskalí, kterým se věnuje článek níže.

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.