Hasiči se potýkají se vzrůstajícím počtem požárů v přírodě

Obdobně jako v ostatních regionech i ve Středočeském kraji v těchto dnech hasiči zasahují u zvýšeného počtu požárů v přírodním prostředí. Jde o požáry polí, lesů, luk a travních porostů. Jejich nárůst je ovlivněn nejen probíhající sklizní zemědělské úrody, ale také dlouhodobým obdobím s malým množstvím dešťových srážek.

Ve Středočeském kraji za uplynulých 14 dní hasiči vyjížděli s celkem 347 vozidly k 69 požárům v přírodním prostředí. Nejvíce zásahů registrují hasiči v zemědělsky aktivním Polabí, to znamená v okresech Mělník, Praha-východ, Nymburk a Mladá Boleslav. Hasiči při těchto zásazích uchránili hodnoty ve výši 23,4 milionu korun, převážně šlo o neposečené obilí. Mezi nejčastější příčiny vzniku požárů patří nedbalostní nebo úmyslné jednání osob, dále pak technické závady nebo výskyt cizího předmětu v zemědělských strojích, například vniknutí kamene do žacího ústrojí.

Mezi události s nejvyšší škodou se ve výše uvedeném období řadí požáry polí u obcí Úžice na Mělnicku, Mratín v okrese Praha-východ nebo Nepoměřice na Kutnohorsku a také požár kombajnu u Klučova na Kolínsku.

V tomto ohledu bylo nejnepříznivějším obdobím za posledních deset let léto roku 2015, kdy hasiči řešili za dva prázdninové měsíce celkem 568 požárů spojených se zásahy v lesních porostech a na polích. Od 22. července do 20. srpna bylo dokonce na základě podnětu HZS Středočeského kraje vyhlášeno tehdejším hejtmanem tzv. období déletrvajícího sucha a s ním i plošný zákaz rozdělávání ohňů na celém území regionu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak