Search
Close this search box.

Florbalisté Benešova darovali litry krve v Nemocnici Rudolfa a Stefanie

Několik členů benešovského florbalového týmu 11. září 2018 darovalo krev v Nemocnici Rudolfa a Stefanie v Benešově. Chtějí tím inspirovat i ostatní a vytvořit z akce tradici.

„Akci s hromadným dárcovstvím krve jsme poprvé s florbalisty uspořádali před deseti lety, nyní jsme ji zopakovali, protože darovat krev je důležité. Jsme rádi, že jsme mohli přivést i prvodárce. Impulzem pro nás byli hokejisté, kteří letos už krev darovali, a navíc jsme dostali nabídku z nemocnice, za což jsme rádi, protože můžeme pomoci a zároveň propagujeme florbal,“ řekl Luděk Červ, sekretář SK Florbal Benešov, který býval dárcem třicet let. Doma má stříbrnou medaili Prof. MUDr. Jana Janského za dvacet odběrů. „Dnes už darovat nemohu ze zdravotních důvodů, ale přišel jsem kluky podpořit. Bohužel dnes A tým hraje zápas, takže by nebylo vhodné, kdyby přišli o půl litru krve. Je nás tedy jen šest, ale věřím, že až akci zopakujeme, bude nás víc,“ poznamenal Červ, kterého k dárcovství přivedl bývalý kolega.

Florbalistu Ondřeje Novotného, který je už pravidelným „návštěvníkem“ hematologie, inspiroval jeho otec. Dnešní odběr tedy pro Ondřeje nebyl žádnou novinkou. Přišel už po třicáté. „Krev dávám skoro deset let. Táta chodí celý život, a tak mě vzal v mých osmnácti s sebou. Milé je, že máme den volna, a tak potom jdeme na ryby,“ řekl.

Jeho týmový kolega Jan Walter se dnes také zúčastnil a ani on nebyl na hematologickém oddělení poprvé. „Krev jsem daroval na vojně v roce 2000 a od té doby se snažím dávat čtyřikrát ročně. Vždycky mě k tomu dovedla nějaká komunita lidí, ale postupně jsem začal chodit sám. Snažím se inspirovat třeba kolegy v práci, ale každý řekne obdiv a tím to končí. Někdo má strach, jiný nemůže ze zdravotních důvodů, snad někoho inspirujeme dnešní akcí,“ doufá.

Benešovskou hematologii 11. září navštívilo kolem osmdesáti dárců krve, což je oproti letním prázdninám rekordní počet. „Máme velký kádr dárců, kolem pěti tisíc, ale jsme rádi za každého nového. Je dobře, že sem vodí pravidelní dárci své rodinné příslušníky, kolegy z práce nebo právě spoluhráče z týmových sportů, protože mnoho lidí má ostych či obavy přijít samotní. Pomohou jim překonat strach a předají zkušenosti,“ dodal primář Transfuzního a hematologického oddělení Vladimír Bouček.

Krev odebírají lékaři každé úterý a středu od 6 do 8.30 hodin a není nutné se předem objednávat. Stačí si vzít s sebou doklad totožnosti.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient