České dráhy zvažují pohltit konkurenci. Dříve než to udělá Čína

(Aktualizováno před )

S Českými dráhami se v loňském roce přepravilo necelých 175 milionu cestujících. Je možné, že časem to bude i více a to v případě, že by ČD koupily soukromé železniční dopravce.

I když to na prvním pohled působí neskutečně, antimonopolní úřad by mohl za určitých podmínek akvizici (získání) konkurenčních firem povolit.

České dráhy hospodařily v loňském roce se ziskem 984 milionů korun. Pomohla jim k tomu osobní doprava, která byla po mnoha letech v mírném zisku.

Generální ředitel Českých drah Pavel Krtek potvrdil, že zjišťuje “za jakých podmínek by bylo možné koupit soukromé železniční dopravce Leo Express a RegioJet”.

Jedním z důvodu, proč by do toho České dráhy chtěly jít, je to, aby českou konkurenci nekoupily Číňané, o čemž se spekuluje.

Zatímco majitel Regio Jet Radim Jančura prodej vyloučil, dopravce Leo expressu vydal nedávno podmínky pro případné investory, z čehož vyplývá, že by se případnému prodeji nebránil.

Na příští rok ještě čekají České dráhy prodlužování smluv ohledně provozu na regionálních tratích. ČD počítají s tím, že na určitých tratích nedojde k sepsání nových smluv.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz