Ceny republiky Peru za letošní rok se udělovaly v Plzni

V úterý 27. listopadu udělila velvyslankyně Peruánské republiky J. E. Liliana de Olarte de Torres Muga dvě Ceny republiky Peru za rok 2018. Slavnostní vyhlášení proběhlo v Obřadní síni plzeňské radnice. Cílem soutěže je rozšířit povědomí o peruánské kultuře. Soutěž je určena pro studenty středních škol Plzeňského kraje a pro studenty Západočeské univerzity v Plzni. Tématem již osmého ročníku byl Odkaz a význam zásluh maršála Ramóna Castilla – 151 let od jeho smrti. Projekt se koná pod záštitou primátora města Plzně.

V letošním roce poslalo své práce do soutěže celkem 10 studentů z Gymnázia Luďka Pika, Církevního gymnázia Plzeň a ze Západočeské univerzity v Plzni. Středoškolskou kategorii vyhrál Jan Pěnkava z Gymnázia Luďka Pika, cenu za nejlepší vysokoškolskou práci si odnesl Daniel Krejčí z Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Ostatní účastníci soutěže obdrželi diplom.

Velvyslankyně J. E. Liliana de Olarte de Torres Muga pochválila všech 10 studentů za velmi pečlivé a hluboké zpracování zadaného tématu. Ve svém projevu dále připomněla, že vyhlášení Ceny republiky Peru souvisí vždy se slavnou událostí, osobností či geografickou zajímavostí republiky Peru.

Maršál Ramón Castilla (1797 – 1867) byl voják, politik a prezident Peru v období let 1845 – 1851 a 1855 – 1862. Peru na tohoto maršála vzpomíná jako na pokrokovou a novátorskou osobnost. Jeho hlavními politickými a sociálními reformami bylo zrušení poplatků indiánům a osvobození otroků afrického původu. Dále zrušil trest smrti, vyhlásil zákon svobody tisku, podnítil rozvoj peruánské Amazonie tím, že nechal stavět loďstva a říční základny. V roce 1851 nechal vybudovat první peruánskou železnici. Podpořil paroplavbu, položil základy diplomatické služby, reformoval veřejnou správu a vytvořil první rozpočet.

Peru se nachází v severozápadní části Jižní Ameriky. Hlavním městem je Lima. Státním zřízením se jedná o republiku.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak