Search
Close this search box.

Blansko se stane pořadatelem filmového festivalu UNICA 2018

Světový filmový festival UNICA 2018 proběhne v Blansku ve dnech 31. srpna až 9. září. Pomyslnou „filmovou“ štafetu Blanenští převzali loni v německém Dortmundu. Soutěž přináší desítky filmů vybraných příslušnými národními federacemi. Pořadatelé počítají s účastí až dvě stě padesáti účastníků z třiceti zemí světa.

Světový filmový festival UNICA 2018 proběhne v Blansku ve dnech 31. srpna až 9. září. Pomyslnou „filmovou“ štafetu Blanenští převzali loni v německém Dortmundu. Soutěž přináší desítky filmů vybraných příslušnými národními federacemi. Pořadatelé počítají s účastí až dvě stě padesáti účastníků z třiceti zemí světa.

Účastníci Světového festivalu UNICA 2017 v německém Dortmundu měli v létě loňského roku možnost zhlédnout multimediální prezentaci s ukázkou toho, co je město Blansko, jakožto pořadatel dalšího ročníku světového klání, nejen v rámci festivalu, schopno svým návštěvníkům nabídnout.

„Kromě propagačních materiálů o městě i celém regionu byl velký zájem i o jednohubky z regionálních potravin nebo tradiční koláčky,“ uvedl krátce poté výkonný ředitel soutěže UNICA 2018 Jaroslav Jeřábek, který se svým týmem vsadil na osobní přístup, možnost jednotlivě promluvit s účastníky akce, a přiblížit jim tak v maximální míře nejen připravované zázemí v prostorách blanenského kina a Dělnického domu, ale vůbec město jako takové.

O připravenosti Blanenských na pořadatelství této významné mezinárodní soutěže byl od samého počátku přesvědčen i Světový výbor UNICA, který poprvé zavítal do města na podzim roku 2016 v rámci kontrolních dnů. „Posuzovalo se především technické zázemí, ubytovací a stravovací kapacity, koordinace přepravy účastníků akce nebo i návrhy výletů do okolí,“ vysvětluje Jeřábek.

Pořadatelství bylo Blansku s konečnou platností přisouzeno v polovině loňského roku. Soutěžní snímky, přístupné veřejnosti, budou k vidění od neděle 2. do pátku 7. září. Výletům za památkami a do Moravského krasu bude věnováno pondělí 3. a středa 5. září. V těchto dnech také proběhnou projekce pro veřejnost. Kongres zástupců členských zemí Světového výboru UNICA je pak na programu v pátek 7. září.

Součástí festivalu jsou i workshopy pod vedením pěti odborných lektorů, které budou pro třicet mladých autorů připraveny v Galerii města Blanska. Tématem pro letošní rok je animovaný film.

„Veškeré dění v hlavním promítacím sále kina bude simultánně tlumočeno do angličtiny, němčiny a francouzštiny,“ upřesnil výkonný ředitel festivalu, který dodal, že tlumočnický servis bude účastníkům festivalu k dispozici také v rámci prostor Dělnického domu.

Aktuálně si zájemci o účast na festivalu, včetně členů poroty, rezervují ubytování, následně po registraci jsou jim přidělovány kongresové karty, které je opravňují k účasti na veškerém programu festivalu. Do konce dubna je lze získat za zvýhodněnou cenu.

Zasedání Světového výboru UNICA proběhne v sobotu 10. března 2018 v Bratislavě. Celkové náklady na organizaci festivalu se pohybují okolo 3,4 milionu korun. Město Blansko se na jeho financování podílí částkou ve výši šesti set tisíc korun. Kromě výnosu z prodeje registračních karet se tak akce tohoto formátu neobejde bez další finanční podpory, zejména z řad ministerstva kultury a Jihomoravského kraje.

Hlavním pořadatelem mezinárodního filmového festivalu UNICA 2018 je Kulturní středisko města Blanska ve spolupráci s Ministerstvem kultury České republiky. Čestné funkce prezidenta festivalu se ujme starosta města Blanska Ivo Polák.

Nejlepší amatérští filmaři se od roku 1937 setkávají v soutěžích po celém světě. Každý rok v jiné zemi. Do České republiky se soutěž vrátí po čtyřiadvaceti letech. Naposledy se zde konala v roce 1994 v Hradci Králové.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient