Zemanův nevhodný výrok se už více jak tři roky táhne soudem

(Aktualizováno před )

Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná potvrdila, že stát bude ve sporu Miloš Zeman a Terezie Kaslová zastupovat ministerstvo financí.

Před více jak třemi lety řekl prezident Miloš Zeman k výročí konce holokaustu o novináři Ferdinandu Peroutkovi, že napsal v časopise Přítomnost článek, který měl titulek „Hitler je gentelman“. Zeman navíc ještě přidal údajný Peroutkův výrok “Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky”.
Okamžitě se proti tomu ohradila Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která požadovala omluvu. Zažalovala stát prostřednictvím kanceláře prezidenta republiky. Soud Kaslové přiznal nárok na omluvu s tím, že prezident vynesl subjektivní hodnocení, které označil jako „nevěcné a nepřípustné“. Kancelář prezidenta republiky se odvolala.
Po celé ty roky, co probíhají soudní řízení ohledně této kauzy, se snaží jak historikové, tak i např. mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zmiňovaný článek najít. Podle historiků však zmiňovaný text nikdy neexistoval.
Co se týká zmiňovaného výroku, zjistilo se, že to nevyřkl Peroutka, ale Jan Stránský, jehož otec založil časopis Přítomnost. Soud zároveň rozhodl, že za tento výrok se Česká republika omlouvat nemusí.
Nejvyšší soud také uvedl, že stát neměla při soudním jednání zastupovat kancelář prezidenta republiky, ale jiná instituce.
Miloš Zeman se nadále odmítá omluvit.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz