Václav Šenkýř: Správný záměr

Ministryně Schillerová prý, bude-li znovu pověřena řídit ministerstvo financí, seškrtá »mrtvé duše« na státních úřadech o 2210 míst, čímž ušetří státu 3,5 miliardy. Jde o chvályhodný záměr.

Na úřadech, tedy i ministerstvech, byla všude tabulková místa, která se neobsazovala, a prostředky se následně rozpustily do platů ostatních zaměstnanců. Co to znamenalo? Především to, že státní správa byla přebujelá a zbytečně nafouklá. Pamatuji, že před Listopadem se občas kritizoval nárůst počtu úředníků. Proti dnešku to však »byly jen drobné«. Každý z nás, kteří jsme prožili tehdejší dobu, ví, že třeba města o okresy měly třetinu a méně zaměstnanců, než je tomu při součtu všech úředníků regionu dnes. Z oddělení a odborů postupně po Listopadu vznikly úřady, které, aby plnily své »papírové války«, se nadýmaly a nadýmaly. Kupovaly se či pronajímaly, anebo dokonce stavěly nové budovy, protože staré pro nárůst úředníků i agend nestačily. Příklady ani nemusím uvádět. Také ministerstva a centrální úřady nabobtnaly na neúnosný stav.

To potvrzuje zjištění britského profesora Starkinsona, který studoval život společenských struktur. Došel k závěru, že jakmile taková struktura vznikne, má v sobě tendenci narůstat (bobtnat). Dokázal na faktech, že když se tomu nečelí, taková instituce musí vynakládat 80 procent na to, aby uřídila sama sebe. A 20 % energie dává potom tomu účelu, pro který původně vznikla. Došel k závěru, že jediným účinným nástrojem, jak takovému nedobrému vývoji čelit, je krácení mzdových fondů.

Proto vítám záměr ministryně Schillerové, i když se obávám, že mnoha úspěchů nedosáhne.

Václav ŠENKÝŘ, předseda Kontrolního výboru města Děčína

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak