Search
Close this search box.

V Hulvákách vznikne další domov pro seniory

Na přibývající počet seniorů a nedostatek kapacit v domovech důchodců reaguje město Ostrava záměrem postavit v Hulvákách nové zařízení.

Nový domov pro seniory by měl vzniknout v prostoru mezi ulicemi Sokola Tůmy, Klostermannova a Duhová. „Chceme vybudovat domov pro seniory a domov se zvláštním režimem s celkovou kapacitou 100 klientů, kterým kromě ubytování a stravování poskytneme i možnost lékařské péče,“ uvedl náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Domov pro seniory bude neústavním typem domova, v němž klienti žijí v menších komunitách. Tomu odpovídá i architektonické řešení objektu. Domov je rozdělen do dvou bloků o třech nadzemních podlažích, které jsou propojeny ve středové části. V každém bloku je centrálně umístěné atrium, jehož prosvětlený prostor poslouží odpočinku a relaxaci. „Pokoje klientů, 50 jednolůžkových a 25 dvojlůžkových, jsou většinou umístěny na prosluněných fasádách. Součástí jednolůžkových pokojů jsou lodžie, další pokoje jsou terasami a také předzahrádkami,“ dodal Zbyněk Pražák. Domov by se měl začít stavět v druhé polovině roku 2020. Investice by neměla přesáhnout 400 milionů korun.

Okolí domova tvoří uzavřená zahrada s promenádou, jezírkem a lavičkami. Blízký lesopark Benátky pak nabídne možnost příjemných procházek. Výhodou jsou trolejbusové a tramvajové zastávky v těsné blízkosti tohoto místa.

„Počet míst v seniorských službách je nyní v Ostravě 2061, z toho 1611 míst poskytují organizace zřízené městem a nestátní neziskové organizace 450 míst. Domovy se zvláštním režimem pro osoby, které se o sebe již nedokážou postarat, mají dalších 605 míst. Vzhledem k demografickému vývoji bychom potřebovali dalších 400 až 450 míst,“ připomenul náměstek Zbyněk Pražák. Město do dvou let nasmlouvá 130 míst od soukromých poskytovatelů, rekonstrukcí stávajících domovů přibude 23 míst a domov v Hulvákách přinese rovných sto míst. „Čekací lhůta na umístění do pobytové sociální služby se pohybuje v intervalu od šesti do 18 měsíců od podání žádosti. V současné době evidujeme 1500 takových žádostí,“ dodal Zbyněk Pražák.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient