I Turnov oslavil sto let založení republiky

(Aktualizováno před )

Nedělní odpoledne patřilo v Turnově oslavám 100. výročí založení Československa.

Bohatý doprovodný program začal na náměstí Českého ráje ve 13:00 hodin. Za zvuku dechové kapely Turnovanka procházel náměstím průvod složený ze zástupců turnovské radnice, sboru dobrovolných hasičů, sokolů, skautů a selské jízdy. Na pódiu nechyběly proslovy s tématy demokracie. Poté, co se průvod vydal dále Skálovou ulicí, na náměstí vystoupila Cimbálová muzika Dušana Kotlára a následovala oblíbená kapela Waldovy Matušky.

Jelikož bylo sychravé počasí, účastníci oslav v hojném počtu navštěvovali historickou část radnice a chodili se dívat i do rekonstruovaných prostor nového městského úřadu ve Skálově ulici.

Historickou budovu radnice zdobily uvnitř obrázky dětí, které se zapojily do soutěže Turnov za 100 let. (Vyhodnocení přineseme v samostatné zprávě). Lidé se mohli na radnici podívat do kanceláře starosty, kde mohli zhlédnout historické turnovské kroniky. Samozřejmě v rukavicích a pod odborným dohledem. Přístupné byly kanceláře i obou místostarostek.

V 15:00 hodin byla v parku u letního kina zasazena pamětní lípa. Do sázení se zapojila široká veřejnost. Starosta města Tomáš Hocke popřál stromu i naší demokracii, aby vzkvétaly.

V 16:00 hodin se konala v Muzeu Českého ráje výstava „Konečně ve vlastním!“, která na dobových fotografiích a materiálech přibližuje ryze turnovské první týdny dění v novém státě.

Zástupci sokolů, dobrovolných hasičů, Asociace svobodného československého letectva, Krajského vojenského velitelství, Konfederace politických vězňů a v neposlední řadě vedení města se zúčastnili v 17:00 hodin pietní vzpomínky u pomníku padlých ve Skálově ulici, kde byly položeny věnce. Na závěr zazněla vojenská večerka.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz