Search
Close this search box.

Snižte si splátky hypotéky. 4 tipy, jak na to

Už jsou to skoro dva roky, co úroky hypotečních úvěrů vyskočily k hranici sedmi procent. I přesto, že sazby pomalu klesají, očekává se, že k levným hypotékám bude cesta ještě dlouhá. Není proto divu, že mnoho lidí přemýšlí, jak platbu své hypotéky co nejvíce snížit. Dobrá zpráva je — není to nemožné. Přečtěte si, jak na to.

Prodlužte si dobu splátek hypotéky

30 let. To je nejdelší možná doba, na jak dlouho si hypotéku můžete vzít. Pokud máte úvěr sjednaný na méně let a potřebujete splátky hypotéky snížit, prodloužení délky splácení je tak jednou z možností, jak na to.

Má to však svá úskalí. Tato možnost je vhodná spíše pro mladší žadatele. Hypotéku totiž můžete splácet maximálně do svých 70 let.

Splaťte část úvěru

Jednou ročně máte možnost splatit až čtvrtinu vašeho hypotečního úvěru zcela zdarma. To platí pro všechny hypotéky sjednané po roce 2016, Alespoň prozatím. Díky mimořádné splátce hypotéky tak snížíte její jistinu a vaši pravidelnou měsíční platbu.

Mimořádnou splátku můžete využít jednou ročně zdarma, a to před výročím smlouvy a do výše maximálně 25 % dluhu.

Pozor! Poslanecká sněmovna projednává návrh zákona, který od ledna 2024 umožňuje bankám zpoplatnit předčasné splacení hypotéky, a to do výše 2 % ze splacené jistiny. Situaci tak pečlivě sledujte a ověřte si podmínky předčasného splacení s vaší bankou.

Odklad splátky hypotéky

I odklad splátek není nemožný, banky ho však řeší velmi nerady. Můžete si je zařídit v případě, že jste ve finanční tísni, a to z důvodu ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé nemoci.

Neznamená to však, že nebudete platit vůbec. Splátky jistiny vám banka jen posune. V době odložení splátek tak budete měsíčně splácet pouze úroky.

Žádost o odklad splátek je dobré řešit co nejdříve a nepočítat s tím, že vám banka automaticky vyhoví.

Pozor! Odkladem splátek hypotéky si můžete zajistit negativní záznam v registrech pro případné budoucí úvěry. Všichni potenciální věřitelé tak budou vědět, že jste měli v minulosti problém se splácením úvěru.

Refinancování hypotéky

Blíží se čas fixace vaší hypotéky? Možná je čas refinancovat. Porovnejte nabídky na trhu se svou stávající smlouvou ve vaší bance. Třeba zjistíte, že dosáhnete u konkurence lepších podmínek a tím i nižších splátek úvěru.

K refinancování dochází obvykle 3 až 4 měsíce před koncem fixace. Nezapomeňte proto svou banku o tomto kroku zavčas informovat.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient