Search
Close this search box.

Rekordní výnosy z hazardu nezastavily růst nelegálního trhu

V roce 2023 se státní pokladna rozšířila o rekordních 18,6 miliard korun z hazardu, ale nelegální hry kvetou.

V uplynulém roce se Česká republika mohla pochlubit nebývalým nárůstem příjmů z daně z hazardních her, které dosáhly výše 18,6 miliard korun. Toto číslo, odhalené Institutem pro regulaci hazardních her na základě údajů Ministerstva financí, představuje 9,2% nárůst oproti předchozímu roku, s dominancí online hazardu. Přestože toto číslo na první pohled signalizuje prosperitu, skutečnost, že téměř třetina hazardního trhu operuje v nelegální sféře, vrhá stín na tuto úspěšnou statistiku.

Daňové rekordy neznačí růst trhu

Vysoké číslo získané z daní z hazardu není nutně známkou rostoucího trhu. Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her, poukazuje na vysokou inflaci a stoupající náklady na provoz jako faktory, které vedly k většímu výběru daní, ačkoliv trh s hazardními hrami spíše stagnoval. Fakt, že online hry tvoří přes polovinu výnosů, zatímco kamenné provozovny jdou ruku v ruce s online segmentem, ilustruje dynamický vývoj v odvětví.

Ztráty kvůli nelegálnímu hazardu

Zásadním problémem, na který článek poukazuje, je narůstající podíl nelegálního hazardu, odhadovaný na 30% celkového trhu. Tato situace představuje ztrátu 2 až 3 miliard korun ročně pro stát a obce. Analýza „Černá kniha nelegálního hazardu“ poukazuje na vysoké daně a nulovou toleranci měst a obcí jako hlavní příčiny tohoto fenoménu. Přísná regulace vedla k poklesu počtu legálních heren a automatů, což paradoxně podnítilo růst nelegálního trhu.

Praxe ukazujem, ře prohibice a restriktivní přístup ke hazardu se neosvědčily. Jan Řehola naznačuje, že hráči si najdou cestu k hazardu bez ohledu na zákazy, což vedlo k rozkvětu nelegálního trhu. Celní správa se sice snaží situaci řešit odhalením nelegálních heren, ale stávající přístup zjevně nestačí k zásadnímu obratu. Jak zdůrazňují odborníci, efektivní regulace spolu s osvětou a podporou legálních alternativ by mohla přinést lépe kontrolovatelný a etičtější hazardní trh.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient