Search
Close this search box.

První říjnový den bude patřit znojemským seniorům. Zpestří ho křest kozí rodinky

Město Znojmo, znojemské školy, Centrum sociálních služeb Znojmo a jiné organizace opět spojily síly a vytvořily program dne, který bude patřit seniorům. Uskuteční se v pondělí 1. října a láká na dny otevřených dveří, taneční i hudební vystoupení, besedy a na jednu speciální událost – křest kozí rodinky.
Den seniorů pořádá město Znojmo v rámci Rodinné politiky města Znojma a každý rok se do ní zapojuje velké množství příspěvkových organizací. „Den seniorů už má svou tradici. Snažíme se ho každým rokem vylepšit a obohatit o nové aktivity v duchu mezigeneračního setkávání a dialogu,“ připomíná místostarosta Jan Blaha, který má v gesci sociální oblast.

Na ZŠ JUDr. Josefa Mareše si děti pozvaly své prarodiče do vyučování, na MŠ Holandská děti zahrají seniorům divadlo, čeká je společné zpívání a pohádkové vyprávění. Program ve stejném duchu budou mít připravený i v ZŠ Prokopa Diviše a v Mateřském centru Miniklub Znojmo. Na besedě seniory přivítají v Rodinném centru Maceška i na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole. Sami senioři z domu se zvláštním určením na Vančurově ulici si připravili taneční odpoledne. Kompletní program Dne seniorů naleznete v přiloženém dokumentu.

V Domově pro seniory přivítají kozí rodinku

U zvláštní příležitosti se setkají v Domově pro seniory U Lesíka. Kromě podzimního tvoření se žáky ZŠ náměstí Republiky tu společně pokřtí i tříčlennou kozí rodinku, která v areálu našla nový domov. „Chtěli jsme zatraktivnit návštěvy a třeba děti motivovat k tomu, aby své prarodiče více navštěvovaly, aby tu neměli dlouhou chvíli. A věřím tomu, že budou spokojení i obyvatelé,“ vysvětluje místostarosta Jakub Malačka.

Ohradu, přístřešek, krmení, veterinární dohled apod. bude zajišťovat Městská zeleň Znojmo. Rodinka je umístěna v zahradě nové budovy a kdokoli má zájem, může se na ni přijít podívat. Podmínkou je zapsat se na vrátnici Domova.

Že kozí rodinka přinesla hned v prvních týdnech do Domova oživení, potvrzuje i ředitelka Centra sociálních služeb Radka Sovjáková: „Obyvatelé Domova mají z nových přírůstků velkou radost a pečlivě vybírají jméno pro kůzle. Rodinka má denně několik návštěvníků z řad seniorů, ale už i rodinných příslušníků, kteří přichází na návštěvu.“

Do pojmenování kozí rodinky se zapojí jak obyvatelé Domova, tak i veřejnost. „Jméno pro kůzle si vyberou sami obyvatelé v Domově, Městská zeleň pojmenuje kozla, protože se podílela na zajištění umístění, a město si symbolicky adoptuje kozu. A její jméno nám pomohou vybrat občané. Návrhy jmen mi posílali sami a o finálním jméně rozhodne hlasování,“ vysvětluje Malačka. Anketa se jmény pro kozí mámu probíhá na facebookové stránce města Znojma od pondělí 24. září do 27. září. Její výsledek bude překvapením křtu 1. října od 9:45 hodin. (přímý odkaz hlasováni: http://bit.ly/2DstNhJ).

Doprovodné akce Dne seniorů – koncert a počítačový kurz

Ještě před samotným dnem seniorů, v úterý 25. září, zazpívá seniorům Krojovaná skupina z Tasovic a Znojemské Grácie v klubovně domu se zvláštním určením ve Vančurově ulici. Koncert začíná v 15:00 hodin. Kurz práce s počítačem mohou zájemci opět navštívit na Gymnáziu v ulici Pontassievská. Věnovat se jim bude učitel i studenti školy ve středu 3. října od 15:00 hodin.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient