Premiér Babiš žaluje Slovensko. Nesouhlasí s verdiktem Nejvyššího soudu

(Aktualizováno před )

Znovuzvolený premiér Andrej Babiš podal u Evropského soudu pro lidská práva žalobu na Slovenskou republiku. Rozhodl se k tomu poté, co bylo zamítnuto jeho dovolání ve sporu o evidenci ve svazcích StB.

V tuto chvíli je podle posledního rozhodnutí slovenského Nejvyššího soudu Babiš veden ve svazcích StB oprávněně.

Spor ohledně údajné spolupráce Babiše s StB začal v lednu 2012, kdy Babiš podal u bratislavského soudu žalobu na slovenský Ústav paměti národa kvůli archivním svazkům, podle kterých Babiš spolupracoval s StB. Slovenské soudy rozhodly, že je Babiš uveden ve svazcích jako agent StB neoprávněně.
Ke zvratu ale došlo v loňském roce, kdy Nejvyšší soud verdikty předešlých soudů zrušil. Např. i z toho důvodu, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa. Podle ústavních soudců bylo také pochybeno i ohledně výpovědí, které byly založeny na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří přitom nebyli zproštěni mlčenlivosti. A vypovídali ve prospěch současného premiéra.

Andrej Babiš nepožaduje od Slovenska omluvu ani o odškodné. Jde mu o to, aby bylo akceptováno, že byl evidován jako spolupracovník STB neoprávněně a bez svého svědomí. Babiš byl ve svazcích Státní bezpečnosti veden jako agent s krycím jménem “Bureš”.

Slovenské ministerstvo spravedlnosti k této žalobě jen uvedlo, že každý občan má právé obrátit se k Evropskému soudu pro lidská práva a podat stížnost.
Pokud by soud ve Štrasburku dal Babišovi za pravdu, znamenalo by to znovuotevření případu na Slovensku, protože vnitrostátní soudy jsou vázány rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva.

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz