Search
Close this search box.

Policie varuje před podvodníky s legendou vnuka

Policisté na území Středočeského kraje zaznamenali již několik případů, kdy neznámí pachatelé kontaktují seniory většinou prostřednictvím pevné linky a vydávají se za vnuka, který se dostal do finančních potíží.

Pachatelé si záměrně vybírají seniory, neboť jsou pro ně snadnou obětí. Po telefonu přesně nedokáží rozpoznat, zda se skutečně nejedná o jejich příbuzného a už vůbec nečekají lest v podobě podvodníků, kteří se z nich snaží vylákat peníze.

Scénář bývá ve všech případech totožný, poté co přesvědčí seniora, že se jedná o jeho vnuka a získá jeho důvěru, pod různými záminkami, které mění, požaduje půjčku většího finančního obnosu. Seniorovi zároveň sdělí, že si pro peníze nemůže přijet sám a že obálku s připraveným obnosem má předat řidiči taxislužby, který bude čekat před jeho bydlištěm. Senior je instruován tak, aby připravil dvě obálky s finanční hotovostí, v jedné má být půjčka v řádech většinou několik set tisíc korun pro „vnuka“, ve druhé, několik tisíc korun pro řidiče taxi. Peníze jsou nakonec předány do rukou podvodníků.

Policisté zatím nemají poznatky o tom, kde peníze skutečně končí, ani o tom, že by řidiči taxislužby, byli spolupachateli podvodníků, kteří si je za tímto účelem objednají. Jsou však těmi, kdo může této trestné činnosti zabránit a seniorům zachránit mnohdy celoživotní úspory. Žádáme proto všechny řidiče taxislužby, pokud se setkají s výše uvedeným způsobem jednání, aby ihned volali na linku 158.

Podobné způsoby podvodného vylákání peněz se neodehrávají pouze na území Středočeského kraje, ale na území celé České republiky. Policisté proto varují občany a především seniory, aby si vždy ověřili, s kým po telefonu hovoří.

Prevence je v tomto případě jediná – zavolat na telefonní číslo skutečného příbuzného a ověřit si, zda opravdu mluvili s ním a v žádném případě nepředávat peníze cizímu člověku. Věrohodnost legend podvodníků dosahuje velkého procenta úspěšnosti v podobě získané důvěry poškozených, byť by si předem většina lidí řekne, že se jim nic takového nemůže stát.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient