Search
Close this search box.

Patnáct polských umělců přiváží do Bohumína Inspiraci

Patnáct autorů, patnáct různých pohledů, patnáct inspirací. Bohumínský spolek Maryška uvádí výstavu prací členů polské výtvarné skupiny ZPAMiG Rzeszów (Řešov). Obrazy, grafiky a dřevořezby představí výstava „Inspirace“. V Bohumíně bude k vidění v Salonu Maryška od 20. března do 27. dubna, vždy v úterý a ve čtvrtek od 15 do 18 hodin. Vernisáž 16. března od 17 hodin.

ZPAMiG tedy „Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików“ – „Svaz polských umělců malířů a grafiků“ vznikl v roce 1984. Sdružuje umělce různých generací z celého Polska, tvořících v oblasti klasických výtvarných technik.

„V Salonu Maryška uvidíme ukázky prací řešovské odnože této organizace, do které patří, mimo jiné, i nám známí umělci Anna Baran, Aleksander Majerski a Wiera Kalinowska, jejichž tvorbu mohli milovníci výtvarného umění vidět v Bohumíně v letech 2016 a 2017,“ říká překladatelka a spolukurátorka výstavy Alena Mrázová.

V Salonu Maryška se představí patnáct umělců, kteří jsou svým původem nebo prací spjatí s městem Řešov (Rzeszów), třebaže někteří z nich dnes žijí a umělecky tvoří v jiných městech Polska a také za hranicemi. Uvidíme práce zástupců tří generací. „Věříme, že setkání v Salonu Maryška bude vzájemnou inspirací pro všechny z nás, tvůrce i diváky z obou stran hranic, ze spřátelených zemí, jejichž jazyk je nám tak blízký, že si rozumíme často i bez překladu. Ovšem výtvarné umění nám jistě promluví do duše beze slov,“ dodává Mrázová.

ZPAMiG organizuje kolektivní a individuální výstavy umělců, spolupracuje s institucemi, firmami, kancelářemi při organizaci a realizaci uměleckých akcí, provádí poradenství a umělecké konzultace.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient