Nový traktor pomůže v boji proti kůrovci

Mírov: Společnost Arcibiskupské lesy a statky s.r.o. zakoupila pro své polesí Mírov nový traktor s lesnickou nástavbou. Nákup pomohl financovat Program rozvoje venkova Státního zemědělského intervenčního fondu. Nový stroj tak může pomoci lesníkům v boji s kůrovcovou kalamitou.

Mírovské polesí o rozloze více než pět tisíc hektarů lesa obhospodařují lesníci ze společnosti Arcibiskupské lesy a statky s.r.o. Bohužel, ani jim se nevyhnuly dopady dlouhodobého sucha a kůrovcové kalamity, které se podepsaly na stavu lesa. Stromy napadené kůrovcem je potřeba rychle zpracovat, proto se musí lesníci poprat s narůstající těžbou dřeva.

„Doposud jsme v této oblasti využívali služeb externích dodavatelů, především živnostníků, kteří pro nás zajišťovali těžební práce. Ačkoliv tato spolupráce funguje dobře, je obecně pracovníků v lesnictví nedostatek. Našim cílem je, abychom část těchto prací pokryli vlastními kapacitami a vytvořili tak i stabilní pracovní místo pro lidi z daného regionu,“ vysvětluje výrobní ředitel Ing. Arnošt Buček ze společnosti Arcibiskupské lesy a statky s.r.o. a dodává, že nový traktor pomůže při zajišťování včasného zpracování napadených stromů.

Univerzální kolový traktor značky Valtra s lesní nástavbou a klanicovým vyvážecím vlekem s hydraulickou rukou v hodnotě pěti milionů korun zakoupila společnost díky částečné dotaci Státního zemědělského intervenčního fondu. O jeho konkrétním využití mají lesníci jasno.

„Nový stroj využijeme především pro zefektivnění přibližování a vyvážení dřeva při těžbě. Pořízení vlastní techniky nám přinese úsporu času a zvýšení produktivity. Zároveň také předpokládáme, že při obsluze stroje našim kvalifikovaným zaměstnancem omezíme škody při soustřeďování dříví,“ uvádí vedoucí polesí Mírov Ing. Petr Skoček ze společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. a pokračuje: ,,Kůrovec není jediným problémem, se kterým jsme se v poslední době potýkali. Silné vichřice mohou polámat stromy a ty pak zablokují příjezdové silnice do obce. I v takových chvílích se nám nový traktor určitě bude hodit,“ uzavírá vedoucí polesí Ing. Petr Skoček.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak