Novým šéfem mládeže Rytířů Kladno byl Jaromírem Jágrem jmenován Jan Kregl, který zároveň zastává funkci asistenta u A-týmu. V osobě jednatřicetiletého ale zároveň už zkušeného trenéra se tak napřímo propojí mládežnické kategorie s mužstvem dospělých.
S jakou vizí přicházíš do pozice generálního manažera mládeže?
Chci navázat na projekty Josefa Zajíce, například dál rozvíjet úzkou spolupráci s 12. ZŠ, stejně tak bych rád dokončil vstup do Akademie ČSLH, na čemž spoustu práce odvedl můj předchůdce Jiří Kopecký. Mým cílem je také zefektivnit nábory mládeže a navýšit počet hráčů v určitých kategoriích. Zároveň připravujeme velkou spolupráci s Fakultou tělesné výchovy a sportu, se kterou bychom rádi pracovali na maximální efektivitě tréninků a budeme se snažit přinést aktuální trendy do vývoje mládeže.
S majitelem klubu Jaromírem Jágrem a sportovním manažerem Davidem Čermákem jsme už po konci uplynulé sezony mnohokrát diskutovali nad tím, že by celá naše organizace měla fungovat jako rodina. A já jsem toho velkým zastáncem. Máme společnou vizi, kterou bychom chtěli naplnit vytvořením společné jednotné koncepce pro náš klub.
Co to přesně znamená?
Například chceme, aby spolu trenéři napříč kategoriemi úzce spolupracovali, měli možnost do věcí zasahovat a co největší měrou se podílet na chodu klubu jako celku. Je potřeba, aby každý byl platnou součástí fungujícího hokejového Kladna. Podmínky máme podle mého skvělé a můžeme generovat spoustu kvalitních hráčů. Do A-týmu bychom měli privilegovat naše odchovance, kteří se stanou vizitkou klubu.
Jsi u áčka takovou přímou spojkou k mládeži?
Měl bych být jednou z osob, která bude áčko s mládeží propojovat. Jak mně, tak Jindrovi Lidickému a Davidu Čermákovi většina kluků prošla pod rukama, byli jsme u jejich dlouhodobého vývoje. Máme o nich spoustu informací, nemusíme je tolik poznávat, máme k nim určitý osobní vztah, známe jejich silné a slabé stránky. Tam jsme o krok napřed a může to být naše výhoda.
Kdy budeme členem Akademie ČSLH?
Jak už jsem zmínil, Matěj (Jiří Kopecký) udělal dost práce, abychom statut Akademie dostali. V zásadě by nemělo nic bránit tomu, abychom byli do začátku této sezony jejím statutárním členem.
Mezi trenéry u mládeže je spousta známých jmen a hokejových osobností. Za všechny jmenujme zlaté hochy Pavla Pateru s Liborem Procházkou, nebo nově Petra Tona. Těší Tě, že se tito bývalí skvělí hráči rozhodli trénovat ve svém mateřském klubu?
Myslím, že se povedlo sestavit opravdu zajímavý a perspektivní mix, kde se kombinuje výjimečná hráčská inteligence se zkušenostmi a vědomostmi dlouholetých trenérů. Ano, těší mě to a mám z toho radost.
Dá se předpovídat, jak silné letos budeme mít extraligové týmy dorostu a juniorů?
Jsem přesvědčený, že junioři budou hrát dobrý a atraktivní hokej. U dorostu máme oba ročníky velice kvalitní, starší kluky doplní hráči z osmé třídy od Radka Gardoňe. Nejen ti mají velkou kvalitu a jsou příslibem do budoucna. Obě kategorie budou letos velmi zajímavé a věřím, že budou tou správnou vlajkovou lodí.
Na závěr ještě dotaz k Jaromíru Jágrovi, jemuž jsi v sezoně dělal osobního trenéra. Jak na tom letos bude?
Jarda 25 let prokazoval, že se na sezonu připravit umí a já vím, že letos to nebude výjimka. Lidé kolem něj udělají maximum, aby odezněly všechny ty zdravotní patálie. Cítím z něho chuť a vidím, jak na sobě maká, aby byl platný týmu. Až nastoupí, a věřím že za Kladno, bude platný jako vždycky a bude radost se na něj koukat.
Jste spolu v kontaktu, i když je momentálně v USA?
Ano, prakticky obden mluví buď se mnou nebo se sportovním manažerem Davidem Čermákem. Vím, že je ve spojení s kolegy z marketingu. Témat je hodně – mládež, A-tým i jeho osobní příprava. Když vidím, jak se hned po návratu z Kanady intenzivně zapojil do dění a fungování klubu, je to pro mě velká motivace k práci.
Jan Kregl
Mgr. Jan Kregl (nar. 5. října 1986) je odchovancem kladenského hokeje, v klubu trénoval mládežnické kategorie osm sezon, naposledy působil jako hlavní trenér mladšího dorostu Rytířů. Už pátým rokem zároveň zastává pozici ředitele Hokejové školy, je také součástí projektu SČ kraje pro rozvoj talentované mládeže, kde se zaměřuje především na herní činnosti jednotlivce a na individuální výkon hráče. Trénoval hokejové mužstvo Univerzity Karlovy, kterému se během jeho působení podařilo čtyřikrát v řadě vyhrát pohár vítěze evropské univerzitní soutěže EUHL. Vlastní trenérskou licenci „A“, kterou získal na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Na FTVS UK pokračuje v doktorském studiu v oboru Kinantropologie, kde se zabývá efektivitou implicitního učení u dětí. Působí jako lektor trenérských licencí „C“,“B“,“A“ v ČSLH.