Search
Close this search box.

Náměstek Ivan Langr uspořádal veřejnou debatu na téma Ukončování bezdomovectví

Veřejnou debatu s tématem Ukončování bezdomovectví v 21. století uspořádal ve středu 11. dubna v Knihkupectví a antikvariátu Fryč náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr. Šlo o třetí ze série debat o sociální bytové politice města a vůbec poprvé se jí zúčastnil také jeden z klientů, kterému město zdarma přidělilo byt v rámci projektu Housing First (nejdříve bydlet).

Liberec je jedním ze čtyř českých měst, zapojených do tohoto projektu. Cílem Housing First je zabydlet nájemní byty rodinami s dětmi a jednotlivci, kteří se ocitli bez přístřeší. Jde o nezásluhový systém, který v Liberci běží teprve půl roku a stále se rozjíždí. V první vlně loni na podzim byly na základě losu přiděleny čtyři byty, ve druhé vlně přidělí město další tři. Podle Ivana Langra už se ale nadále losovat nebude. „Sice jsme začali losováním, ale s ohledem na to, jaký v Liberci panuje nedostatek bytů, je zkrátka musíme přidělovat podle určitých parametrů. Například když víme, že máme k dispozici dva byty 1+kk, tak tam těžko umístíme celou rodinu a stejně tak když budeme mít k dispozici výrazně větší byt, tak ho nepřidělíme jednomu člověku,“ vysvětlil náměstek Langr s tím, že přidělování bytů v rámci projektu Housing First předcházelo mapování v terénu, které se týkalo zhruba 500 osob. Z nich pak speciální skupina vyhodnocovala, kdo je schopen do systému Housing First nastoupit a kdo ne.

Ukázkovým příkladem, jak to může fungovat, když člověk chce, je hned první liberecký klient Housing First, šedesátiletý pan M. Strmá cesta dolů pro něj začala druhým rozvodem, po kterém přišel o bydlení a nakonec skončil na ubytovně v Ještědské ulici. „Žijete v místnosti třikrát čtyři metry, k dispozici máte jen příšerné společné sociálky, kterým se vyhýbáte a raději chodíte na záchod do lesa, a za sousedy máte lidi, kteří vás kdykoli zmlátí. Naučil jsem se žít v ulitě a neustálém strachu, protože člověk si musel pečlivě hlídat, kdy je bezpečné vycházet a kdy ne. Za tohle ubytování jsem platil čtyři a půl tisíce měsíčně a z finančních důvodů jsem prostě na nic jiného neměl,“ líčí pan M., který kvůli řadě zdravotních problémů nemůže dělat běžnou práci.

„Byl jsem strašně šťastný, když jsem se dozvěděl, že dostanu tuhle šanci, ani se to nedá popsat. Teď mám skvělé sousedy, nemusím se ničeho bát a chodím pracovat do sdružení Tulipan, kde na zkrácený úvazek opravuji nábytek a dělám menší zednické a zahradnické práce. Chci za tuhle možnost moc poděkovat, protože nevím, kde bych teď jinak byl. Kdo tuhle skvělou šanci dostane, měl by ji chytit za pačesy, a kdo si jí nedokáže vážit, měl by zůstat tam kde je,“ uzavřel úspěšný klient.

Podle náměstka Ivana Langra sice bezdomovectví do 21. století nepatří, ale řadě lidí vyhovuje. „Vždycky je to o tom, že na straně klienta musí být snaha a chuť spolupracovat, jako v případě pana Oldřicha a některých dalších úspěšných klientů, jinak to zkrátka nebude fungovat. A tak to bohužel není u všech. Naším cílem proto není absolutní nula, ale technická nula, tedy postupné zabydlení všech lidí v akutní bytové nouzi, kteří o to sami budou mít zájem. Musím poděkovat kolegům z rady města, že projekt Housing First schválili a první zkušenosti nám ukazují, že by v Liberci mohl fungovat stejně úspěšně jako ve světě, což by znamenalo, že osm z deseti klientů si toto bydlení zvládne udržet. Samozřejmě to není projekt na rok ani na pět let, ale na mnoho let dopředu,“ konstatoval náměstek Langr s tím, že do podzimu 2018 chce mít město na kontě alespoň 11 přidělených bytů a začít více spolupracovat se soukromými poskytovateli sociálního bydlení.

Kromě projektu Housing First představil Ivan Langr návštěvníkům debaty i další nástroje sociální politiky města, zejména systém prostupného bydlení, kam bylo během dvou let praxe umístěno 27 klientů, a projekt IPRÚ Sociální bydlení, který v letošní první vlně zahrnuje rekonstrukci pěti bytových domů v majetku města a postupně přinese městu cca 130 prázdných bytů, určených i lidem v akutní bytové nouzi. První by měly být k dispozici ještě letos.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient