Search
Close this search box.

Mezi oceněnými v soutěži o titul Historické město roku je i Vysoké mýto

Vysoké Mýto se dostalo mezi tři finalisty soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) za rok 2017. Historickým městem roku se 17. dubna ve Španělském sále Pražského Hradu nakonec nestalo, zato obdrželo Cenu ministryně pro místní rozvoj za vynikající výsledky v Programu regenerace MPR a MPZ. „Účast našeho města v užší nominaci považuji za mimořádný úspěch. Je to ocenění práce jak volených představitelů města, tak i úředníků, kteří mají památky na starosti,“ uvedl starosta František Jiraský a dodal: „V poslední době se památkám věnujeme trochu systematičtěji a soustavněji než v minulosti. Do jisté míry je to dáno i tím, že od jejich předchozích oprav už uplynula řada let. Ocenění naší práce je pro nás závazkem do budoucnosti.“

V roce 2017 město z Programu regenerace rozdělilo 1 810 000 korun, které byly použity na pět památek. „Z příspěvku jsme zaplatili termosanaci krovu i obnovu vchodových dveří do Základní školy Javornického. Přispěli jsme na restaurování tří vitrážových oken v kostele svatého Vavřince a na obnovu prvků a opravy dalších dvou domů v historickém centru města,“ řekl místostarosta Martin Krejza.

Finanční příspěvek z Programu regenerace MPR a MPZ nebyly jediné peníze, které město vynaložilo na opravu památek. Dalších 329 tisíc korun z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností a 100 tisíc korun z dotace Pardubického kraje v oblasti památkové péče město použilo na obnovu 16 oken v ZUŠ. Z Programu záchrany architektonického dědictví ve výši 605 tisíc korun a stotisícové dotace Pardubického kraje vloni město opravilo malou věž Pražské brány. Sto padesát tisíc korun od Pardubického kraje město využilo na stavebně historický průzkum městského opevnění. Největší loňskou stavební akcí v památkové zóně byla rekonstrukce náměstí Vaňorného. Stála 17 milionů korun a město ji zaplatilo ze svého rozpočtu.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR vyhlásily ze 14 krajských vítězů tři města, která se dostala do užší nominace soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ. Spolu s Vysokým Mýtem se finalisty staly Brtnice a Slavonice. Cenu nakonec získaly a Historickým městem roku 2017 se staly jihočeské Slavonice. Vysoké Mýto a Brtnice obdržely Cenu ministryně pro místní rozvoj za vynikající výsledky v Programu regenerace MPR a MPZ. Zvláštní uznání obdržela Městská část Praha 1. Za vítězství v krajském kole soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ za rok 2017 město obdrželo 100 tisíc korun od Ministerstva kultury a finanční dar 75 tisíc korun od Pardubického kraje. S Cenou ministryně pro místní rozvoj město dostalo dalších 100 tisíc korun určených na opravu památek v městské památkové zóně.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient