Mezi oceněnými v soutěži o titul Historické město roku je i Vysoké mýto

Vysoké Mýto se dostalo mezi tři finalisty soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) za rok 2017. Historickým městem roku se 17. dubna ve Španělském sále Pražského Hradu nakonec nestalo, zato obdrželo Cenu ministryně pro místní rozvoj za vynikající výsledky v Programu regenerace MPR a MPZ. „Účast našeho města v užší nominaci považuji za mimořádný úspěch. Je to ocenění práce jak volených představitelů města, tak i úředníků, kteří mají památky na starosti,“ uvedl starosta František Jiraský a dodal: „V poslední době se památkám věnujeme trochu systematičtěji a soustavněji než v minulosti. Do jisté míry je to dáno i tím, že od jejich předchozích oprav už uplynula řada let. Ocenění naší práce je pro nás závazkem do budoucnosti.“

V roce 2017 město z Programu regenerace rozdělilo 1 810 000 korun, které byly použity na pět památek. „Z příspěvku jsme zaplatili termosanaci krovu i obnovu vchodových dveří do Základní školy Javornického. Přispěli jsme na restaurování tří vitrážových oken v kostele svatého Vavřince a na obnovu prvků a opravy dalších dvou domů v historickém centru města,“ řekl místostarosta Martin Krejza.

Finanční příspěvek z Programu regenerace MPR a MPZ nebyly jediné peníze, které město vynaložilo na opravu památek. Dalších 329 tisíc korun z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností a 100 tisíc korun z dotace Pardubického kraje v oblasti památkové péče město použilo na obnovu 16 oken v ZUŠ. Z Programu záchrany architektonického dědictví ve výši 605 tisíc korun a stotisícové dotace Pardubického kraje vloni město opravilo malou věž Pražské brány. Sto padesát tisíc korun od Pardubického kraje město využilo na stavebně historický průzkum městského opevnění. Největší loňskou stavební akcí v památkové zóně byla rekonstrukce náměstí Vaňorného. Stála 17 milionů korun a město ji zaplatilo ze svého rozpočtu.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvo kultury ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR vyhlásily ze 14 krajských vítězů tři města, která se dostala do užší nominace soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ. Spolu s Vysokým Mýtem se finalisty staly Brtnice a Slavonice. Cenu nakonec získaly a Historickým městem roku 2017 se staly jihočeské Slavonice. Vysoké Mýto a Brtnice obdržely Cenu ministryně pro místní rozvoj za vynikající výsledky v Programu regenerace MPR a MPZ. Zvláštní uznání obdržela Městská část Praha 1. Za vítězství v krajském kole soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ za rok 2017 město obdrželo 100 tisíc korun od Ministerstva kultury a finanční dar 75 tisíc korun od Pardubického kraje. S Cenou ministryně pro místní rozvoj město dostalo dalších 100 tisíc korun určených na opravu památek v městské památkové zóně.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak