Search
Close this search box.

Lípy na Horním náměstí zatím město kácet nebude

Šest vzrostlých lip, které vévodí historickému Hornímu náměstí, míjí už pátá generace Přerovanů. Podle odborníků by se ale měl Přerov se stromy rozloučit, protože jsou ve špatném stavu a mohly by ohrozit kolemjdoucí. Byť ve zprávě dendrolog doporučuje kácení, zástupci města i úředníci z odboru životního prostředí a majetku se dohodli, že na jaře dají lípám ještě šanci. Do konce března projdou bezpečnostním řezem, a když budou stromy nadále chřadnout, dají na podzim povel ke kácení.  

„Máme v ruce čerstvý znalecký posudek, který říká, že je špatná vitalita, stabilita stromů i jejich zdravotní stav. Odborníci zjistili, že lípy prosychají, mají infekci kmene i větví. To, že nejsou v dobré kondici, je na první pohled zřejmé i pro laiky, kteří soubor stromů na Horním náměstí dlouhodobě sledují,“ řekl náměstek přerovského primátora Pavel Košutek. Někteří lidé se zajímají, kdy stromy projdou zásahem – na druhou stranu ale Přerované vnímají lípy jak jednu z dominant místa, ke kterému mají citový vztah. „Jsem přesvědčen, že dojde-li ke kácení, budou to mnozí prožívat emotivně a negativně. Musím ale zdůraznit, že když by stromy někoho zranily nebo zabily, budeme voláni k zodpovědnosti my – politici a úředníci, nikoliv občané,“ připomněl přerovský primátor Vladimír Puchalský. Zároveň zdůraznil, že i když se naplní scénář s kácením, je povinností města zajistit náhradní výsadbu. Už teď je ale jisté, že by tu nerostlo šest líp, ale méně – protože je nutné, aby byly stromy v určité vzdálenosti od sebe a tím lépe prospívaly.

Úředníci z odboru životního prostředí a z odboru majetku stav líp dlouhodobě sledují, stromy si fotí – a i ze snímků je vidět, jak v posledních pěti letech sešly. „Stromy už byly v minulosti ořezány a v koruně byla instalována bezpečnostní vazba – devastace ale pokračuje. Dalším ořezem asi jen oddálíme konec životnosti stromů, přesto se o to chceme pokusit,“ uvedla Svatava Doupalová z přerovského magistrátu. Podle Bohumíra Střelce z Technických služeb města Přerova dojde k prořezu ještě do Velikonoc – ideálně poslední týden v březnu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient