Search
Close this search box.

Kytice u památníku Masaryka připomněla sto let výročí republiky

Stoleté výročí založení Československa si vedení města Hlučína připomnělo položením kytice u busty prvního prezidenta nové republiky Tomáše Garrigua Masaryka.

Spolu se starostou Pavlem Paschkem a místostarostkou Blankou Kotrlovou se k památníku přišli poklonit také tajemník Městského úřadu Hlučín Petr Čegan, předseda osadního výboru sídliště OKD Jaroslav Kosík, pracovnice odboru vnitřních věcí hlučínské radnice Jarmila Harazinová a kronikářka města Petra Pelková.
K oslavě svátku 28. října mohl Hlučín využít setkání „u Masaryka“ letos podruhé. Reliéf TGM se po letech vrátil do parku U hradeb loni krátce před Státním svátkem 25. října. Je upevněný na bludném balvanu a jeho autorem je ostravský sochař a restaurátor Jan Šnéberger. Na reliéfu pracoval zhruba tři měsíce, jako předlohu použil dobové fotografie a také si zpracoval rešerše Masarykových podobizen od významných sochařů, například Otakara Španiela. Město nechalo sochu vyrobit z polyestyrové pryskyřice, neboť původní bronzový reliéf v minulosti někdo ukradl. Několik let ho nahrazovala provizorní dřevěná tabule.
„Zhotovení reliéfu Masaryka patří ve výčtu zásadních investic, které město v uplynulých čtyřech letech dělalo, opravdu k drobnostem, finančně v podstatě zanedbatelných. Ale pro naši občanskou hrdost, pro připomenutí střípku z velmi vyhrocené historie Hlučínska, to byl velmi významný počin. Ostatně loni poprvé a letos podruhé se stalo kladení kytic u nové sochy skutečně důstojným aktem,“ uvedla místostarostka Blanka Kotrlová.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient