Kytice u památníku Masaryka připomněla sto let výročí republiky

Stoleté výročí založení Československa si vedení města Hlučína připomnělo položením kytice u busty prvního prezidenta nové republiky Tomáše Garrigua Masaryka.

Spolu se starostou Pavlem Paschkem a místostarostkou Blankou Kotrlovou se k památníku přišli poklonit také tajemník Městského úřadu Hlučín Petr Čegan, předseda osadního výboru sídliště OKD Jaroslav Kosík, pracovnice odboru vnitřních věcí hlučínské radnice Jarmila Harazinová a kronikářka města Petra Pelková.
K oslavě svátku 28. října mohl Hlučín využít setkání „u Masaryka“ letos podruhé. Reliéf TGM se po letech vrátil do parku U hradeb loni krátce před Státním svátkem 25. října. Je upevněný na bludném balvanu a jeho autorem je ostravský sochař a restaurátor Jan Šnéberger. Na reliéfu pracoval zhruba tři měsíce, jako předlohu použil dobové fotografie a také si zpracoval rešerše Masarykových podobizen od významných sochařů, například Otakara Španiela. Město nechalo sochu vyrobit z polyestyrové pryskyřice, neboť původní bronzový reliéf v minulosti někdo ukradl. Několik let ho nahrazovala provizorní dřevěná tabule.
„Zhotovení reliéfu Masaryka patří ve výčtu zásadních investic, které město v uplynulých čtyřech letech dělalo, opravdu k drobnostem, finančně v podstatě zanedbatelných. Ale pro naši občanskou hrdost, pro připomenutí střípku z velmi vyhrocené historie Hlučínska, to byl velmi významný počin. Ostatně loni poprvé a letos podruhé se stalo kladení kytic u nové sochy skutečně důstojným aktem,“ uvedla místostarostka Blanka Kotrlová.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.