Kytice u památníku Masaryka připomněla sto let výročí republiky

(Aktualizováno před )

Stoleté výročí založení Československa si vedení města Hlučína připomnělo položením kytice u busty prvního prezidenta nové republiky Tomáše Garrigua Masaryka.

Spolu se starostou Pavlem Paschkem a místostarostkou Blankou Kotrlovou se k památníku přišli poklonit také tajemník Městského úřadu Hlučín Petr Čegan, předseda osadního výboru sídliště OKD Jaroslav Kosík, pracovnice odboru vnitřních věcí hlučínské radnice Jarmila Harazinová a kronikářka města Petra Pelková.
K oslavě svátku 28. října mohl Hlučín využít setkání “u Masaryka” letos podruhé. Reliéf TGM se po letech vrátil do parku U hradeb loni krátce před Státním svátkem 25. října. Je upevněný na bludném balvanu a jeho autorem je ostravský sochař a restaurátor Jan Šnéberger. Na reliéfu pracoval zhruba tři měsíce, jako předlohu použil dobové fotografie a také si zpracoval rešerše Masarykových podobizen od významných sochařů, například Otakara Španiela. Město nechalo sochu vyrobit z polyestyrové pryskyřice, neboť původní bronzový reliéf v minulosti někdo ukradl. Několik let ho nahrazovala provizorní dřevěná tabule.
“Zhotovení reliéfu Masaryka patří ve výčtu zásadních investic, které město v uplynulých čtyřech letech dělalo, opravdu k drobnostem, finančně v podstatě zanedbatelných. Ale pro naši občanskou hrdost, pro připomenutí střípku z velmi vyhrocené historie Hlučínska, to byl velmi významný počin. Ostatně loni poprvé a letos podruhé se stalo kladení kytic u nové sochy skutečně důstojným aktem,” uvedla místostarostka Blanka Kotrlová.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz