Kriminalisté Zlínského kraje ukončili po pěti letech vyšetřování rozsáhlých karuselových podvodů

Krajští kriminalisté z odboru hospodářské kriminality skončili po pětiletém prověřování a vyšetřování případ tzv. karuselových podvodů, který byl prozatím nejrozsáhlejším případem v historii Zlínské daňové Kobry. Začátkem prosince předložil vyšetřovatel krajskému státnímu zástupci návrh na podání obžaloby proti organizované skupině šesti fyzických a dvou právnických osob, které měly připravit stát o téměř 600 milionů korun.

Vyšetřovatel už před dvěma lety obvinil zločineckou skupinu osmi osob ve věku od 36 do 50 let ze Zlínska, Slovenska a Prahy ze zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, dílem dokonaného a dílem nedokonaného ve stádiu pokusu a zvlášť závažného zločinu účast na organizované zločinecké skupině. Ze stejných zločinů tehdy vyšetřovatel obvinil i tři firmy. Dvě z obviněných osob pak byly v průběhu vyšetřování vyloučeny a je proti nim vedeno trestní řízení samostatně a proti jedné z firem bylo trestní stíhání zastaveno.Tři z obviněných jsou v současné době ve výkonu trestu odnětí svobody za daňovou trestnou činnost stejného charakteru, ostatní jsou stíháni na svobodě. V případě prokázání viny hrozí členům organizované skupiny až desetiletý trest odnětí svobody.

V průběhu vyšetřování trestné činnosti vyplynulo, že hlavní organizátor se dopustil mimo zmíněných trestný činů i trestného činu zpronevěry ve výši 35 milionů korun, za který je stíhaný v jiné trestní věci, kde už byla před několika týdny podána obžaloba. Hlavní organizátor není stíhaný jenom v našem kraji, ale pro obdobnou trestnou činnost je proti němu vedeno trestní stíhání i kriminalisty v Praze a na Slovensku.

Vyšetřování případu rozsáhlých karuselových podvodů bylo velmi náročné na zadokumentování trestné činnosti organizované skupiny, velká časová dotace byla věnována vyhodnocení domovních prohlídek, při kterých kriminalisté zajistili velké množství účetních dokladů důležitých pro trestní řízení. Velkou část práce odvedli i kolegové z odboru analytiky krajského ředitelství, se kterými kriminalisté intenzivně spolupracovali. V průběhu vyšetřování kriminalisté často využívali mezinárodní právní pomoci, spousta výslechů jak obviněných, tak svědků, probíhala na Slovensku. Jedná se o jeden z nejrozsáhlejších spisů na odboru hospodářské kriminality, který čítá 12 500 stran, s přílohami se pak jedná o 20 000 stran.

Ke zdárnému ukončení vyšetřování přispěla nedílná a úzká spolupráce s pracovníky Generálního finančního ředitelství, Generálního ředitelství cel a Finančně analytického úřadu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.