Karvinské muzeum definitivně končí, kraj budovu na náměstí prodává, chce za něj alespoň deset milionů

Karvinské muzeum definitivně končí. Domácím novinám to potvrdila mluvčí hejtmana Nikola Birklenová s tím, že kraj nyní historický objekt na Masarykově náměstí prodává. Na realitních serverech jeho cena začíná na deseti milionech korun.

Muzeum se nyní nabízí na realitních serverech za 10 milionů. Foto: Sreality.cz

Výstavní síň Muzea Těšínska v Karviné se nacházela v západní části Masarykova náměstí. Pořádali se zde léta tematicky proměnné výstavy dokumentující historické události zdejšího regionu i celé Moravy a Čech. Pobočka, jež fungovala v Karviné od konce osmdesátých let, se potýkala s menší návštěvností mj. i kvůli pandemii COVID-19. Druhou zavřenou pobočkou muzea (z celkem deseti) byla ta v Jablunkově. Jablunkovští však mají větší štěstí než Karviňáci. Jablunkovská pobočka bude totiž znovuotevřena.

“Činnost karvinské pobočky Muzea Těšínska byla ukončena a objekt by měl být prodán. Muzeum Těšínska  připravuje novou pobočku s moderním pojetím expozic v Jablunkově, která by měla být zpřístupněna veřejnosti v červenci letošního roku,” uvedla Birklenová. Poslední výstavou v Karviné tak byla ta se symbolickým názvem Těšínské Slezsko a jeho proměny v době modernizace (fotografie v úvodu).

Z Karviné se tak výstavnictví pomalu ale jistě vytrácí. Během posledních let skončila ještě galerie Pod věží na Masarykově náměstí, galerie Chagall na zámku a výstavní prostor ve foyeru Obchodně podnikatelské fakulty. Výstavy už několik let nepořádá ani pobočka Státního okresního archivu. Zbývá tak už jen galerie v městském domě kultury, výstavy v regionální knihovně a omezený provoz na zámku ve Fryštátě, kde od roku 2003 funguje expozice připravaná ve spolupráci s Národní galerií. V tzv. Lottyhousu si mohou návštěvníci prohlédnout díla, která představují práce nejvýznamnějších reprezentantů českého umění předminulého věku. Kolekce téměř padesáti obrazů a plastik spadá do období od klasicismu až po umělecké proudy konce 19. století.

”Další výstavní místo vzniká v rekonstruovaném domě 34 na Masarykově náměstí. Výstavní místo také vznikne v rámci POHO Parku v bývalém dole Gabriela,” dodal mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček.

Foto: Muzeum Těšínska

Diskuze

Scroll to Top
Web spravuje Webklient