Falešnému americkému vojákovi naposílala podvedená žena postupně 2,5 milionu, pak jí platby zablokovala banka

Minulý týden kriminalisté územního odboru v Trutnově přijali od 53leté ženy z Trutnovska oznámení o podezření z podvodu. Žena se měla přes sociální sítě seznámit s důstojníkem americké armády, který je na misi v Iráku.

Minulý týden kriminalisté územního odboru v Trutnově přijali od 53leté ženy z Trutnovska oznámení o podezření z podvodu. Žena se měla přes sociální sítě seznámit s důstojníkem americké armády, který je na misi v Iráku.

Po navázání společné komunikace záhy podlehla jeho fiktivním slibům. Sliboval, že přijede, budou spolu žít a vezmou se. Aby mohl být však propuštěn z armády, potřeboval peníze. Během 2 měsíců mu zaslala v sedmi platbách přes 2,6 miliónů korun. Poslední částku ji banka z důvodu nevěrohodnosti zablokovala a nikam neodeslala. Na zahraniční účty bylo však již odesláno téměř 2,5 miliónu. Jen část peněz měla žena z vlastních úspor. Na většinu z nich si vzala postupně několik úvěrů. Neznámý muž, aby ženu utvrdil ve svých slibech, ji zaslal kurýrní službou i dárek.

Podobné podvody zaměřené nejen na osamělé ženy, ale i muže nejsou přitom v posledních letech neobvyklé. Varuje před nimi i sama americká armáda. Oběti odkazuje společně s FBI na speciální odbor – Centrum pro stížnosti na internetovou kriminalitu.

Nejčastěji se podvodníci vydávají za vojáky nebo vojačky sloužící v Iráku, Sýrii a donedávna k v Afghánistánu, Sýrii.

Armádní oddělení pro vyšetřování dostává měsíčně stovky oznámení od obětí, které uvádějí, že se zapletly do online vztahu s někým, kdo se na legitimní seznamce nebo na jiných sociálních sítích vydává za amerického vojáka. „Voják“ pak začne žádat peníze na různé FALEŠNÉ potřeby související se službou, jako jsou náklady na dopravu, komunikační poplatky, sňatek, víza nebo lékařské poplatky. Oběti těchto online podvodů přišly o statisíce dolarů s velmi malou možností jejich získání zpět.

FBI uvádí, že lidé, kteří se těchto podvodů dopouštějí, pocházejí často z afrických zemí, používají nevystopovatelné e-mailové adresy, směrují účty přes řadu míst po celém světě a využívají placené hodinové internetové kavárny, které často nezodpovídají za používání.

Jak se nenechat nachytat?

 • NEPOSÍLEJTE PENÍZE! Buďte velmi podezřívaví, pokud po vás žádá peníze na náklady na dopravu, komunikaci nebo poplatky za zpracování sňatku nebo lékařské ošetření.
 • Buďte velmi podezřívaví, pokud s danou osobou nikdy nemůžete mluvit po telefonu, Skype nebo pokud vám řekne, že nemůžete psát nebo dostávat dopisy poštou. Není to pravda. Ať už se seznámí přes internet nebo ne, vojáci vždy ocení dopis zaslaný poštou. Navíc vojáci a vojákyně sloužící v zahraničí jsou k zastiženi vždy přes speciální armádní poštovní adresu APO/FPO/DPO.
 • Dávejte si pozor, pokud jste požádáni o zaslání peněz nebo majetku třetí straně nebo společnosti. Často se stává, že taková společnost existuje, ale nemá o tom tušení nebo není součástí podvodu.
 • Červené světlo by mělo zablikat, pokud po vás osoba, se kterou si dopisujete, chce, abyste něco poslali do africké země.
 • Dávejte pozor na běžné pravopisné, gramatické nebo jazykové chyby v e-mailech.
 • Nevěřte k někomu, koho jste nikdy neviděli a kdo vám slibuje lásku po několika mailech.

Několik faktů o americké armádě a vztazích

 1. Vojákům a jejich blízkým se neúčtují peníze za to, aby voják mohl odjet na dovolenou.
 2. Nikdo není povinen žádat o dovolenou jménem vojáka.
 3. Velící důstojník si s vámi nebude dopisovat jménem vojáka, který si plánuje vzít dovolenou.
 4. Důstojníci s vyššími šaržemi nemají povoleny profily na online seznamkách.
 5. Vojákům se neúčtují peníze ani daně za zajištění komunikace nebo dovolené.
 6. Vojáci nepotřebují povolení ke sňatku.
 7. Vojáci nemusí platit za předčasný odchod do důchodu.
 8. Vojáci mají zdravotní pojištění pro sebe a své nejbližší rodinné příslušníky (manželku/manžela a/nebo děti), z něhož jsou hrazeny náklady na jejich léčbu ve zdravotnických zařízeních po celém světě – rodina a přátelé nemusí hradit jejich léčebné výlohy.
 9. Vojenská letadla se nepoužívají k přepravě vozidel v soukromém vlastnictví.
 10. Armádní finanční úřady neslouží k tomu, aby vojákům pomáhaly s nákupem nebo prodejem jakýchkoli předmětů.
 11. Vojáci nasazení v bojových zónách nepotřebují získávat peníze od veřejnosti na stravu nebo ubytování svých jednotek.
 12. Nasazení vojáci nenacházejí velké částky peněz a nepotřebují vaši pomoc, aby tyto peníze dostali ze země.

Zdroj: https://www.cid.army.mil/romancescam.html

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient