Search
Close this search box.

Další vlna kotlíkových dotací se blíží, město Bohumín chce znovu nabídnout bezúročné půjčky

V Moravskoslezském kraji se chystá další vlna kotlíkových dotací, měla by být vstřícná i k rodinám s nižšími příjmy. S pomocí bezúročných půjček obcí a měst by si mohli vyměnit kotel i ti, kteří si to v minulých kolech nemohli dovolit. Bohumín takové zápůjčky poskytoval už v minulých vlnách kotlíkových dotací, a osvědčily se.

Moravskoslezský kraj dostane od státu na výměnu starých kotlů za ekologické půl miliardy korun. V Moravskoslezském kraji bude výzva vyhlášena v dubnu roku 2019, a to v případě, že ministerstvo životního prostředí svou výzvu vydá na začátku příštího roku. Díky dotaci si budou moci občané pořídit kotle na biomasu splňující nejvyšší emisní třídu, tepelná čerpadla a plynové kotle. Kotlíkové dotace nebude možné využít na nákup kotlů, které spalují uhlí.

Moravskoslezský kraj je v čerpání kotlíkových dotací v republice nejúspěšnější. „Stát si právě náš region vybral pro pilotní projekt bezúročných půjček rodinám s nízkými příjmy. Takže když žadatel splní určené podmínky, nebude muset mít vstupní investici, která byla nutná v minulých výzvách,“ uvedla náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová a doplnila, že ve výsledku se může v některých případech stát, že žadatel za nový ekologický kotel ze svého nezaplatí ani korunu. „Veškeré náklady na splacení půjčky mohou kromě státní dotace pokrýt i příspěvky obcí a krajský příspěvek, který bude pro každého žadatele stejně jako v minulém kole 7 a půl tisíce korun.“

„S bezúročnými půjčkami na kotlík máme zkušenosti již z předchozí vlny kotlíkových dotací. Předpokládáme rovněž poskytnutí příspěvku městem ve stejné výši jako kraj, tedy 7,5 tisíce korun. Snad zúžená nabídka vhodných podporovaných nových zdrojů tepla (tepelná čerpadla, kotle na biomasu a kondenzační plynové kotle) skutečně osloví lidi s nižšími příjmy, na které je cíleno. Doufejme taky, že požadovaná administrativa spojená s dotacemi a půjčkami dobrý záměr nezahubí,“ říká místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Kromě podpory výměn starých kotlů na tuhá paliva v rámci kotlíkových dotací připravuje město Bohumín vlastní program na podporu výměn starých plynových kotlů za nové. „Je určen pro naše občany, kteří nedosáhnou na kotlíkovou dotaci a stojí před potřebou vyměnit starý plynový kotel jako hlavní zdroj vytápění. Nevratný příspěvek plánujeme ve výši 15 tisíc korun. Se základními tezemi záměru seznámíme zastupitele v prosinci. Po projednání v komisi životního prostředí by pak nový program mohl být schválen zastupiteli v únoru 2019,“ avizuje Lumír Macura.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient