Co všechno je potřeba pořídit pro miminko?

S příchodem nového člena rodiny se pojí nejen spousta radosti, ale také nutnost zajistit si zázemí, které vám pomůže snadněji zvládat péči o takto malého tvorečka. Základní výbava pro novorozené miminko obsahuje několik nezbytných položek, které mohou být dále rozšířeny o ty, jež vám tento náročný úkol ulehčí. Co byste si tedy měli pořídit?

Základní výbava pro miminko

V prvních měsících života miminko převážně spí, proto je dobré pro něj mít připravenu především správně polohovánu postýlku, ideálně takovou, kterou lze přemisťovat mezi místnostmi, protože je vhodnější jej mít stále na očích. Postýlka by měla mít mírně nakloněnou polohu a nemusí být primárně vybavena ani polštářkem ani peřinkou – novorozenec rychle ztrácí teplo, a proto se primárně balí do zavinovačky (ty by měly být alespoň dvě kvůli praní), případně se ještě přikrývá dečkou. Co by ovšem nemělo chybět, je monitor dechu (který vás uklidní a pomůže se lépe vyspat, a zároveň vás upozorní, bude-i něco špatně). K základnímu vybavení dále patří oblečení pro miminko a spotřební zboží, jako jsou plínky, vlhčené ubrousky a přebalovací podložky, či jejich ekologické alternativy, a dále pak dětská kosmetika, žínka a ručník. Těmito pomůckami je zajištěno pohodlí děťátka, zbývá se tedy ještě vybavit na jeho krmení a převážení.

Krmení a převážení miminka

Už pro převoz novorozeněte z porodnice je dobré mít k dispozici odpovídající autosedačku, pokud povezete děťátko pěšky, raději se vybavte vhodným kočárkem. Děti, které nesedí, by se měly vždy vozit v kočárku s korbou, která je zpravidla nasazovací a bývá v minimálně v dvojkombinaci. Krmení miminka je realizováno dvěma způsoby – buď plným kojením (kdy budete potřebovat ještě kojící podprsenku a vložky), při němž rozhodně oceníte odsávačku mateřského mléka, než se pravidelnost kojení ustálí, případně lahvičku pro dítě, které kojené není, se správnou velikostí savičky a samozřejmě – umělou kojeneckou výživu. Důležité je také mít k dispozici odsávačku hlenů, kterou využijete v případě, že bude dítě nachlazené.

Rozšířená výbava

Vedle základní výbavy vám péči o miminko velmi usnadní další pomůcky, mezi které patří především přebalovací pult, koupací kýbl nebo vanička s lehátkem (v prvních měsících se miminko nemusí koupat, stačí jej pouze omývat), chůvičky, kojící polštář anebo hnízdo (které funkci kojícího polštáře často plní). Nejen rozšířená, ale i základní výbava představují zejména v případě, že ji musíte pořizovat kompletní, velmi výraznou investici. Chcete-li při nákupu těchto položek ušetřit, zkuste využít služeb srovnávače dětského zboží Babee.cz, který vám pomůže nalézt optimální výrobky ve stanovené cenové hladině.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.